PAK'tan Afrin için birlik çağrısı

PAK, Kürt siyasetçilere Afrin için birlik çağrısı yaptı. "Türkiye operasyondan vazgeçmeli" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - Kürdistan Özgürlük Partisi (Partiya Azadiya Kürdistan-PAK) Türkiye’nin Afrin'e operasyon yapma düşüncesinden vazgeçmesini istedi.

Konuya ilişkin bir basın açıklaması yapan PAK, “Afrin'e saldırı girişimi Türkiye devletinin Kürt karşıtı siyasetinin bir devamıdır” dedi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Devleti dünyanın herhangi bir köşesinde Kürtlerin herhangi bir hak ve özgürlük kazanmalarına, bir siyasi statü elde etmelerine tahammül edemiyor. Türkiye Devleti'nin Afrin'i işgal girişimi, Kerkük'ü Haşdi Şahbi'ye işgal ettirme ve OHAL adı altında Kürtlerin tüm kazanımlarını ortadan kaldırma siyasetinin bir parçasıdır.”

Türkiye'nin Afrin’e saldırı için yoğun bir anti-Amerikancı siyaset yürüttüğü belirtilen açıklamada Afrin’in Amerika’nın değil, Rusya’nın kontrolündeki bir bölge olduğu hatırlatıldı.

'TÜRKİYEYE GÖZ YUMABİLECEKLERİ İHTİMALİ AKLA GELİYOR'

IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Ryan Dillon’un “Afrin, koalisyonun operasyon alanı içerisinde değildir” sözlerinin hatırlatıldığı açıklamada şöyle denildi:

“Türkiye bunu bildiği halde gerçekleri ters yüz ediyor ve ABD’yi hedef gösteriyor. Bunun da esas nedeni, ABD-YPG ilişkileri ve ABD’nin HSD’yi esas alarak oluşturacağı söylenen 30 bin kişilik bir sınır güvenliği ordusudur. Türkiye’nin Afrin’deki muhatabı, Suriye, Rusya ve İran’dır. Ama Türkiye bu devletlere hiç bir söz söylemiyor. Koalisyon sözcüsü Ryan Dillon sözleri ve söz konusu devletlerin ‘sessizliği’ bu devletlerin Türkiye’ye göz yumabilecekleri ihtimalini de akıllara getirmektedir. Türkiye’nin saldırısı, YPG’nin Afrin’i tümüyle Esad’a teslim etmeye mecbur bırakılması planın bir parçası da olabilir. Böylesi bir plan olmasa bile, Rusya PYD’yi Afrin’i Esad’a teslim etmeye zorlayabilir. Böylece bir taşla iki kuş vurulmuş olacak”

Açıklamada şu ifadeler de yer aldı: "Türkiye Devleti’nin bu saldırı girişimi de bir kez daha göstermektedir ki, her türlü saldırı ve işgale, Kürt karşıtı her türlü plan ve stratejiye karşı Kürtlerin elindeki en büyük silahları kendi iç birlikleridir. Gün TEVDEM, ENKS ve tüm Kürt partilerinin askeri, siyasi, ekonomik, idari ortak yönetim ve birliklerini sağlama günüdür."

‘İŞGAL GİRİLŞİMİNE SON VERİLMELİDİR’

PAK açıklamasında “Türkiye Devleti’nin bu saldırı ve işgal girişimini kınıyoruz. Bu işgal girişimi ve saldırılara derhal son verilmelidir” çağrısında bulunurken Kürt siyasi partilerine de birlik çağrısı yaptı.

Açıklamada şöyle denildi: “Türkiye Devleti’ni bu Kürt karşıtı siyasetten vazgeçmeye; Kuzey Kürdistan’da savaşa son vererek, Kuzey, Rojava ve Güney Kürdistan’daki meşru yönetimler ve Kürt partileriyle, Kürtlerin varlığını ve ulusal demokratik hak ve özgürlüklerini kabule dayalı, yapıcı bir diyalog geliştirmeye çağırıyoruz. Kürt milleti savaş ve imha ile yok olmadı, yok olmayacaktır. Afrin’in işgali yüzbinlerce sivil insan için ciddi bir yaşam riski demektir. Amerika ve Rusya başta olmak üzere dünya devletlerini, dünya kamuoyunu Türkiye Devleti’nin bu saldırı ve işgal girişimine tutum almaya, engellemeye ve Kürt milletinin ulusal demokratik hak ve özgürlüklerinin sağlanması için destek sunmaya çağırıyoruz. Tüm dünya Kürtlerini Afrin’in işgal girişimine karşı yekvücut olmaya çağırıyoruz." (DUVAR)

Etiketler çağrı Afrin birlik PAK