MHP'li Kaya: Darbeye direncimiz böyle bir düzene mahkum olmamak için değil mi?

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'dan, MHP milletvekili Atila Kaya'nın KHK'lere yönelik eleştirilerine yanıt geldi. Kaya'nın sözlerinin MHP'nin görüşlerini yansıtmadığını belirten Büyükataman, "Atila Kaya’ya ne olmaktadır? Neden rahatsız olmuştur?" ifadelerini kullandı. Büyükataman'a yanıt veren Kaya ise "Darbeye direncimiz de böyle bir düzene mahkum olmamak için değil midir?" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya'nın, KHK'lerle ilgili eleştirileri hakkında açıklama yaptı. Büyükataman, "Kaya’nın görüşleri partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Esef verici olan CHP ve yandaşları ile aynı hizada yer almış olması kendi adına bir talihsizliktir" dedi.

Büyükataman'a Twitter hesabından yanıt veren Atila Kaya, "Milliyetçilik ve demokrasinin ikizliğine inanan biri, bu inancı TBMM ve yargının devre dışı bırakıldığı, hak ve hürriyetlerin tek adama teslim edildiği bir düzenle uyuşturabiliyorsa ona söylenecek söz yoktur. Darbeye direncimiz de böyle bir düzene mahkum olmamak için değil midir?" ifadelerini kullandı.

Son KHK'leri değerlendiren Atila Kaya, Gazete Duvar'a yaptığı açıklamada, "Yeni 2 KHK, Anayasanın üstünlüğü, hukuk devleti anlayışının konulduğu tabuta son bir çivi çakmak anlamına geliyor" demişti. Kaya, tek tip kıyafet uygulamasını da eleştirmişti.

MHP'li vekilden 'KHK' eleştirisi: Hukuk devleti tabutuna son çivi çakılıyorMHP'li vekilden 'KHK' eleştirisi: Hukuk devleti tabutuna son çivi çakılıyor

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Kaya'nın KHK değerlendirmesi hakkında yazılı açıklama yaptı. Kaya'nın görüşlerinin MHP'nin görüşlerini yansıtmadığını belirten Büyükataman, "Ayrıca esef verici olan CHP ve yandaşları ile aynı hizada yer almış olması kendi adına bir talihsizliktir. Türk milletine karşı kin duyanlar, kinlerarası diyalog kuranlar tamamdır da Atila Kaya’ya ne olmaktadır? Neden rahatsız olmuştur? Partimizin bu konudaki görüşleri Sayın Genel Başkanımız tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır" ifadelerini kullandı.

'SORUMSUZLUK HALİ, MEŞRU MÜDAFAA HAKKINI TAHKİM ETMİŞTİR'

KHK'de yer alan "ceza sorumsuzluğu"na sınırlama getirildiğini ifade eden Büyükataman, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu eylemler yalnızca darbe teşebbüsü çerçevesinde değerlendirilmelidir. Zira 1. fıkranın 1. cümlesinde açıkça 'darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin' ibaresi, kanun koyucunun maksadının somut, açık, anlaşılır ve her türlü şüpheden uzak bir şekilde darbe ve darbeye teşebbüs eylemi sayılabilecek hususları kapsadığını göstermektedir.

Dolayısıyla darbe teşebbüsünün olmadığı bir ortamda ister asker ve polis isterse sivil kimselerin yaptığı eylemler bu kanunun kapsamı dışında kalacaktır. Kaldı ki 15 Temmuz alçak darbe girişimine karşı durmak, gerek kamu görevlileri gerek diğer vatandaşlarımız bakımından meşru bir haktır.

Bu sebeple 6755 sayılı kanunun getirdiği sorumsuzluk hali, Türk milletinin zaten sahip olduğu meşru müdafaa hakkını tahkim etmiştir. Meseleye bu boyutuyla da dikkat çekmek varlığını Türk milletine adamış Milliyetçi Hareket Partisi bakımından bir kutlu görevdir."

KAYA: DARBE DİRENCİMİZ BÖYLE BİR DÜZENE KARŞI DEĞİL MİDİR?

İsmet Büyükataman'ın açıklamasından Atila Kaya, Twitter hesabında açıklama yaptı. Kaya, "Milliyetçilik ve Demokrasinin ikizliğine inanan biri, bu inancı TBMM ve Yargı'nın devre dışı bırakıldığı, hak ve hürriyetlerin tek adama teslim edildiği bir düzenle uyuşturabiliyorsa ona söylenecek söz yoktur! Darbeye direncimiz de böyle bir düzene mahkum olmamak için değil midir?" dedi.