Davutoğlu: Benimle öğrenciler ve gençler arasına kimse giremez

Marmara Üniversitesi'nde 27 Kasım tarihinde yapılacağı açıklanan programın iptal edilmesine tepki gösteren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu "Benimle öğrenciler ve gençler arasına kimse giremez" dedi. Üniversite yönetimi ise paneli düzenlemek isteyen öğrenci derneğini suçladı. Derneğin yönergelere uygun hareket etmediğini öne süren rektörlük, yeniden talep gelmesi halinde 'uygun bir zamanda' etkinliğin düzenlenebileceğini duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Eski başbakan Ahmet Davutoğlu, Marmara Üniversitesi yönetiminin okulda vermeyi planladığı konferansı iptal etmesine tepki gösterdi.

Akademisyen Şerif Mardin anısına düzenlenen sempozyuma katılan AK Parti Konya Milletvekili Davutoğlu, Marmara Üniversitesi'nde 27 Kasım tarihinde yapılacağı açıklanan programın iptal edilmesiyle ilgili olarak, "Benimle öğrenciler ve gençler arasına kimse giremez, kimse bariyer koyamaz” eleştirisinde bulundu.

Davutoğlu'na yakın bir kaynak, "Bu iptal üniversite yönetiminin inisiyatifiyle oldu. Hoca daha önce bu üniversitede öğretim üyeliği yapmış biri, şimdi bu üniversitede konuşamıyor" açıklaması yapmıştı.

ÜNİVERSİTEDEN YANIT

Marmara Üniversitesi'nden yapılan açıklamada ise "Bir öğrenci kulübünün (Sosyal Araştırmalar Öğrenci Topluluğu), yönergeye aykırı olarak sebep olduğu fiilî durum, köklü bir mazisi ve yerleşmiş gelenekleri olan üniversitemizi müteessir etmiştir. Ortaya çıkan bu durumun, Davutoğlu’nun şahsı ve üniversitemizin duruşu ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

Üniversite, panel yasağına ilişkin şu açıklamada bulundu:

"Bilindiği üzere Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu 1996-1999 yılları arasında üniversitemiz bünyesinde bulunan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunda doçent doktor kadrosunda görev yapmış ve sonrasında istifaen ayrılmıştır. Üniversitemizde öğrenci kulüplerinin faaliyetleri Öğrenci Kulüpleri Yönergesine uygun olarak yürütülmektedir. Yönergeye göre, bütün öğrenci kulüpleri, herhangi bir etkinliği düzenlemeden önce, planlanan etkinlik tarihinden en az on beş (15) gün önce Rektörlüğe yazılı olarak müracaat eder ve Rektörlükten onay alır (md. 16). Bu hüküm, A grubu protokole dâhil şahsiyetlerin üniversitemizdeki etkinliklere katılımı halinde, daha hassas bir şekilde uygulanmaktadır.

Söz konusu etkinliğin planlanması, gerekli izinlerin alınması ve ön hazırlıkların yapılması sürecinde yönergenin ilgili maddesine uygun bir şekilde hareket edilmemesinden dolayı, Davutoğlu’nun katılımından Rektörlüğümüzün çok geç haberi olmuştur. Ayrıca, kulübün gecikmeli olarak yaptığı başvuruda ise Rektörlük onayı bulunmamaktadır.

CAMİAMIZI DERİNDEN ÜZDÜ

Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet etmiş değerli bir devlet adamı ve saygın bir bilim insanı olarak Davutoğlu’nun üniversitemizde konferans vermesi, taşıdığı sıfatlar dolayısıyla özel önem taşımaktadır. Bu nedenle, hem güvenliğin sağlanması hem de gerekli hazırlıkların kapsamlı bir şekilde yapılması bir zarurettir. Davutoğlu’nun uygun bir zamanda teşrif etmesi halinde, etkinliğin en iyi şekilde gerçekleştirileceği hususu, hem öğrenci kulübünün yetkililerine hem de ilgili diğer çevrelere açıkça ifade edilmiştir.

Marmara Üniversitesi, Davutoğlu'nun konferansına izin vermediMarmara Üniversitesi, Davutoğlu'nun konferansına izin vermedi

Bir öğrenci kulübünün, yönergeye aykırı olarak sebep olduğu fiilî durum, köklü bir mazisi ve yerleşmiş gelenekleri olan üniversitemizi müteessir etmiştir. Ortaya çıkan bu durumun, Davutoğlu’nun şahsı ve üniversitemizin duruşu ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Yaşanan bu durumun malûm çevrelerce başka mecralara çekilmesi ve iyi niyetle bağdaşmayan bir kampanyaya dönüştürülmesi, Marmara Üniversitesi camiasını derinden üzmüştür. Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun üniversitemizdeki bilimsel ve kültürel faaliyetlere katılımının, camiamızı her zaman memnun edeceğini özellikle belirtmek isteriz”.

(DHA)