Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a hodri meydan

AK Parti'den gelen 'SSK'yı Kılıçdaroğlu batırdı' söylemine, CHP liderinden yanıt geldi: AK Parti'nin genel başkanı ve başbakana açık ve net meydan okuyorum; ben tek, siz ordunuzla gelin.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SSK polemiği için AK Parti'ye meydan okudu. Kılıçdaroğlu "Benim SSK'yı batırdığım söyleniyor. AK Parti'nin genel başkanı ile başbakana açık ve net meydan okuyorum. Sosyal güvenliği tartışacaksanız ben tek başıma geleceğim, siz ordunuzla gelin, tartışalım" dedi.

Türk Eczacıları Birliği 41. Olağan Büyük Kongresi'ne katılan Kılıçdaroğlu, SSK polemiğine ilişkin şunları söyledi:

NİYE ACİLE KOŞUYORLAR: Sağlık hizmetlerinden herkes yararlanma hakkına sahiptir. Para ödemedi diye bu hak kimsenin elinden alınamaz. Gelir ile sağlık arasındaki bağlantıyı kesmeliyiz. Acil servis ücretsiz olduğu için acil servise koşuyor herkes. Acile başvuru sayısı bir yılda 110 milyon. ABD'de 130 milyon, İngiltere'de 23 milyon. Demek ki insanlar 3 lira 5 lira ödeyemez durumdalar. Bu parayı ödememek için acile başvuruyorlar.

SAĞLIKTA YENİ REFORMA İHTİYAÇ VAR: Sağlıkta reform yapıldı ihtiyaç var. Yeniden bir sağlık reformu yapmak gerekiyor. Birleşenleriyle bir araya gelinmesi gerekiyor. Ortak akılla sağlıkta reform yapmak gerekiyor.

SOSYAL GÜVENLİK AÇIĞI 10'A KATLANDI: Siyasette bizi suçlarlar 'Kılıçdaroğlu SSK'yı batırdı' diye. Benim SSK'yı batırdığım söyleniyor. Emekli olduğum yıl 1999. Emekli Sandığı ve Bağkur'u da dahil edelim o yıl 2 milyar 341 milyon lira açık vardı. 2016 yılında 21 milyar 358 milyon lira açık var, neden? Benim dönemimdeki açığı açıklamak mümkün; kadın 34 yaşında, erkek 43 yaşında emekli oluyordu. Bunu uzatma şansım yoktu. 5 bin gün prim ödenince emeklilik hakkına ulaşılıyordu. Bütün düzenlemeleri yaptınız açık neden büyüyor. Benim dönemimde açığın 42 milyar lira olduğu söylendi sayın bakan tarafından. Bir bakan ağzından çıkan lafı test etmelidir.

SGK'YA AKTARILAN PARALAR: Bu açıklar nereden kaynaklanıyor ve neden gizleniyor. Her ay Hazine'den SGK'ya akan paralar neden gösterilmiyor. Göstermemelerinin tek nedeni var. Siyasete girdim eleştirecekler. Müfettiş ordusu görevlendirdiler, 10 yılımızı incelediler, 5 kuruşluk bir yolsuzluk bulamadılar. AK Parti'nin genel başkanı ve başbakana açık ve net meydan okuyorum; sosyal güvenliği tartışacaksanız ben tek geleceğim, siz ordunuzla gelin, oturup tartışalım kim sosyal güvenliği bu hale getirdi.

2 SEÇENEK VAR: 2019 seçim sürecine girerken 2 seçeneğimiz var, demokratik parlamenter sistem ve tek adam rejimi. Bir adam olsun her şeye o karar versin. O kadar ki arabalara takılacak cam filmine bile o karar versin. Bu ülkenin bütün sorunlarını bir kişinin sırtına yıkıp ve o kişi sürekli kandırılırsa nasıl açığa çıkacağız. Bütün yumurtalar aynı sepete konmaz. Hepimiz demokratik standartlarımızı yükseltmek zorundayız. Bunu bir parti meselesi olarak görmek vatana ihanettir.

(HABER MERKEZİ)