Kılıçdaroğlu: Gayri meşru hükümet daha baskın

Kılıçdaroğlu, kendisini SSK'yı batırmakla suçlayan Erdoğan'a yanıt verdi. CHP lideri, "Sevgili Erdoğan beni duyuyor musun? Duyacaksın beni, dinleyeceksin. Sen bu kurumları batırdın" dedi. Kılıçdaroğlu Türkiye'de iki hükümetin olduğunu da iddia ederek, "Gayri meşru hükümet daha baskın" dedi.

DUVAR – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisini SGK’yı batırmakla suçlayan Erdoğan’a yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, türkiyeyi iki hükümetin yönettiğini de öne sürdü ve “bunlardan biri yasal Binali Yıldırım hükümeti, diğeri ise gayri meşru saray hükümeti” dedi. CHP lideri, “Gayri meşru hükümet daha baskın” ifadesini kullandı.

Partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

ATATÜRK’ÜN KONUŞMASINI OKUDU: Düşmanları bile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e saygı gösterdi. Atatürk dünyanın ortak değeridir. Zaman zaman eleştiriler yapılır… Efendim camileri kapattılar, şunu yaptılar, bunu yaptılar… Bir sürü laf. Bunlar rivayetler. Yok böyle bir şey. Kızgınlıklarını bu rivayetlerle götürmeye çalışıyorlar. 1 Mart 1923 Cumhuriyet ilan edilmeden önce, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açılış konuşmasından bir bölüm okuyacağım. ‘Geçen yıl içinde vakıf bakanlığı, dini yapıların onarımında çalışma yapmıştır. 126 cami ve mescit, 31 medrese ve okul bulunmaktadır.’ Bunların tamamını cumhuriyetin o yoksul döneminde tamir ettik diyor ve TBMM kürsüsünden bütün dünyaya duyuruyor. Siz tarih mi bilmiyorsunuz? Eğer Gazi Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşları eğer bunlar olmasaydı bizim minarelerimizde beş vakit ezan okunur muydu?

KOCATEPE CAMİİ’NİN HİKAYESİ: Rahmetli İnönü’ye de her türlü saldırı yapılır. O da bir Osmanlı paşasıydı. O da mücadele etti, onun da bütün hayatı savaş meydanlarında geçti. Ankara’daki Kocatepe Camii, en büyük camiidir. Bu caminin hikayesini merak edenler için söylüyorum, Diyanet aylık dergisinin Ağustos 2001 sayısına baksınlar. Şöyle diyor: ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu yıldan itibaren modern Ankara şehri yükselmeye başladı. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, Ankara Palas bunun örnekleriydi. Kocatepe Camii’nin inşaası fikir planında işte bu düşüncelerle başladı. 72 kişinin kurucu heyetinde yer aldığı bir dernek kuruluyor, bu derneğin kurucularından birinin adı da rahmetli İsmet İnönü’dür. Eşi, Çankaya Merkez Camii’ni İnönü ailesi yaptırmıştır. Bunları hatırlatmamın nedeni şu, insanın vicdan sahibi olması lazımdır. Siz geçmişi kötülemeye kalkarsanız ve bugün o kötülemeden siyasi rant devşirmeye kalkarsanız bunun bizim dilimizde bir tek adı vardır; ahlaksızlık. Bu ahlaksızlığa izin vermeyiz.

DEVLETİ KİM YÖNETİYOR BELLİ DEĞİL: Hiç kimse 20 Temmuz darbesini unutmasın. Hapishaneler tıka basa doluysa, gazeteciler, avukatlar, hakimler, savcılar, öğrenciler hapisteyse hiç kimse 20 Temmuz darbesini unutmasın. Bizi yıldırmak istiyorlar, ne derlerse desinler. Alnımız ak ve tertemizdir. Devlet şu an yönetilmiyor arkadaşlar. Kim yönetiyor devleti, belli değil. Bunu en net ortaya koyan araç sahiplerinin karşılaştığı olaydır.

CAM FİLMİ ELEŞTİRİSİ: Devletin yönetilmediğini 5,5 milyon kişi net bir şekilde öğrendi. Araçlara cam filmi taktırılması. Bir yönetmelik ‘herkes taktırabilir’ dediler. Her birisine 600 lira para verdiler. Sonra aynı hükümet cam filmini yasaklıyor. Yahu siz hükümet değil misiniz, siz konuşmadınız mı, ne oldu da bu yanlıştır dediniz… Millet ayağa kalktı, 427 lira ceza keseceğim dedi. Söküm bedeli araba başına 150 lira. Yahu sen cebinden mi ödüyorsun, babanın cebinden de ödemiyorsun. Vatandaşın cebinden alıyorsun, ne hakla alıyorsun sen bu parayı?Tepki gelince bakan açıklama yapıyor, efendim ‘ceza yazmayı kaldırdık’ diye. Peki ceza ödeyenler oldu? Onların parasını iade ediyor musunuz? Ne diyorduk? Devlet yönetilmiyor ve savruluyor. Herkes karamsar, yarın ne olacağını bilmiyor.

BİZİM KASAPLARI SIRP KASABINA TESLİM ETTİLER: Kırmızı et üreticileri… TÜİK’in başkanvekili açıklama yaptı, ‘Et üretiminde yüzde 23 azalma var.’ Yahu 7 yıldır siz ithalat yapıyorsunuz hani üretim artacaktı? Yapmadılar, üretim azaldı. 5 milyar dolar para ödedik. Dışarıya ödüyorsun, ona kazandırıyorsun. Senin kasabın, senin besicin cezalandırılıyor. 70 bin kasap esnafına sesleniyorum. Sen bunun hesabını sandıkta sormak zorundasın kardeşim. Bizim kasapları Sırp kasabına teslim ettiler. Besmelesiz eti getirdiler, löp eti getirdiler. Halka yedirmeye çalışıyorlar, sen otur onu sarayında kendin ye.

ATATÜRK DIŞARIDAN LÖP ET İTHAL ETMEDİ: Atatürkçülükten söz ediyorlar. Eyvallah çok memnun olduk. Lafla Atatürkçülük olmaz. Atatürkçülük milletin çıkarlarını savunmaktır. 1 Mart 1922’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Meclis’te yaptığı bir konuşmadan bölüm okuyorum. ‘Türkiye’nin sahibi ve efendisi kimdir? Bunun cevabını birlikte verelim. Türkiye’nin gerçek sahibi, gerçek üretici olan köylüdür. O halde herkesten çok refah saadet ve servete layık olan köylüdür.’ Atatürkçülük budur. O gidip dışarıdan löp et ithal etmedi. Fiskobirliği kurdu, Toprak Mahsülleri Ofisi’ni kurdu, TARİŞ’i kurdu; sırf üreticilerini kurdu. Şeker fabrikalarını kurdu. 1924’de çay üretimini başlattı. Ve bunların tamamı şimdi işlevsiz hale getirildi. Fiskobirlik devre dışı bırakıldı, tarım kredi kooperatiflerin ne yaptığı belli değil. Yeteri kadar devlet desteği alamıyorlar. Tütünü yok ettiler, sıra geldi fındığı ve çayı yok etmeye.

SEN ATATÜRKÇÜ OLAMAZSIN KARDEŞİM: 81 bin ton kurutulmuş bezelye ithal edildi. Yahu bizim ülkemizde bezelye mi yetişmiyor? Niye ithal ediyorsunuz? Çünkü ithalatçı iktidara yakın birisidir. Onlar da sırtını siyasete dayamışlardır. Kimse üreticiyi dinlemiyor. Aşar vergisini kaldırdı gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bunlar çiftçinin üretiminden yüzde 4 vergi alıyorlar. Sen Atatürkçü olamazsın kardeşim. Atatürkçü olman için çiftçiyi koruyacaksın, vergiyi sıfırlayacaksın. Ben hanımlardan söz ettim. Sabah kalkıp musluğu açtığınızda 5 çeşit vergi ödüyorsunuz. Ankara’daki beyefendiler de vergi ödememek için vergi cennetinde şirket kuruyor.

HÜKÜMET EDENLERİN CEP DOLDURMA POLİTİKALARI VAR: Çiftçilerle yaptığım toplantıda ‘mazot 5 lirayı aştı ne yapacağız’ dediler. Gübre, ilaç dünyanın parası dediler. Birisi dedi ki ‘biz artık çiftçilikle hiç uğraşmayacağız, bu dertlerimiz de olmayacak.’ Ama sevgili kardeşim, sen üreteceksin, sen çalışacaksın akıl teri ile alın terini bir araya getireceğim. Diyorlar ki bu ülkenin tarım politikası yok. Evet, yok çünkü hükümet edenlerin cep doldurma politikaları var. Senin cebini düşünen mi var? Nasıl olsa oyunu sandıkta gelecek bizim partiye atacak. Ben sırtına da binerim, sopalarım da nasılsa oyunu bana verecek. Ama dediler ki bu sefer öyle değil, bunun hesabını sandıkta soracağız dediler. Bana bu söz verdiler. Herkes perişan vaziyette. Esnaf, icra takibinde. Takibe düşen tutar 24 milyar 800 milyon lira. Yani 24 katrilyon lira.

SEVGİLİ ERDOĞAN BENİ DUYUYOR MUSUN?: Bütün emeklilere sesleniyorum. Ağlayacağınıza sandığa gidince oy vereceksiniz, ağlamayacaksınız. Bana diyorlardı ki, ‘Bu Kılıçdaroğlu SSK’yı batırdı’ diyorlardı. 3 sosyal güvenlik kurumunun benim emekli olduğum tarihte 99’daki açığı 2 milyar 341 milyon lira. Peki şimdiki açığı ne kadar? 20 milyar lirayı aştı arkadaşlar. Şimdi ben buradan Erdoğan’a ve Binali Yıldırım’a soruyorum. Bu rakam doğru mudur yanlış mıdır? Şimdi ben sana soruyorum SGK’yı kim batırdı? 2 milyar liradan 20 milyar liraya çıktı açık. Bir de benim zamanımda kadın 34, erkek 43 yaşında emekli oluyordu… Hasta her yerde para ödüyor. Yoktu eskiden böyle bir şey… Sevgili Erdoğan beni duyuyor musun? Duyacaksın beni, dinleyeceksin. Sen bu kurumları batırdın, sen batırdın.

TÜRKİYE’DE PARALEL İKİ HÜKÜMET VAR: Türkiye yönetilmiyor derken, yasama, yürütme, yargı tabi Anayasa var. Ama hiçbiri bağımsız değil, saray hükümetine bağlı. Eğitim politikası, saray hükümetine bağlı. Tarım politikası, saray hükümetine bağlı. Şimdi günümüzde aynı menzile yürüyen paralel iki hükümet var. Bir, saray hükümetine; iki, Binali Yıldırım hükümeti.
Örnekler vereceğim, saray hükümetinin milli eğitim politikası. İlgili bakan açıkladı, dedi ki ‘Bizim okullarımızın yüzde 10’u kaliteli, yüzde 90’u niteliksiz” dedi. Siz çocuklarınızı niteliksiz okullara göndermeye razı mısın? Bunun hesabını hükümete soracak mısınız? Çocuklarınızı seviyorsanız, onların iyi okullara gitmesini istiyorsanız, 15 yılda okulların yüzde 90’ınını niteliksiz hale getiren hükümeti sandıkta bu dersi vermek sizin görevinizdir.

GAYRİ MEŞRU HÜKÜMET DAHA BASKIN: Kendi çocuklarını kobay olarak kollanan tek devlet var Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Sabah akşam eğitim politikası değişiyor. Böyle bir yapı olabilir mi? bunun hesabını hep birlikte sormak zorundayız.
Paralel iki yapı, saray hükümetine gayri meşru. Bir de yasal hükümet var. Dış politikayı saray hükümeti belirler. Sarayın sözcüsü açıklar. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü konuşamaz. ‘Başbakan’ı çağırdım, TEOG’u kaldırın dedim, öğleden sonra kaldırdı’ Gayri meşru hükümet daha baskın. Mazota benzine gübreye zam, o meşru hükümetin görevi. Onu Binali Yıldırım hükümeti yapıyor. Otomobillere cam filmi taktırmak, Binali Yıldırım’ın görev, vatandaş bağırıyor gayri meşru hükümet devreye giriyor.

FAİZ LOBİSİNE 145 MİLYAR DOLAR ÖDEDİNİZ: İki hükümet de, 80 milyonu faiz lobisine teslim etmiş durumdalar. Bütün kazançlarımız faiz lobisine gidiyor. Defalarca söyledim, en son kişi duyana kadar söyleyeceğim. 15 yılda bir avuç dışarıdaki faiz lobisine 145 milyar dolar faiz ödediniz. 15 yılda içeride, bizim vatandaşlarımız ayrıca 620 milyar lira faiz ödedi. Şimdi ben soruyorum, çiftçiye soruyorum faiz gelirin var mı, yok diyor. İşçiye soruyorum, yok diyor. Esnafa soruyorum, nerede gezer diyor. Peki bu 620 katrilyon lirayı kim aldı? 145 milyar doları kimler aldı? Bunun hesabını sorduk, cevabını vermiyorlar. Sözde faizden şikayetçiler, ama özde her türlü desteği veriyorlar.

BAZEN ÇATIŞIYOR AMA BELLİ ETMİYORLAR: Adamlara ihale verme konusu. Hem saray hükümetinin, hem Binali Yıldırım hükümetinin konusu. Bazen çatışıyorlar, ama kamuoyuna belli etmiyorlar. Mesele şu, örtülü ödenek Türkiye’nin menfaatleri için kullanılır. Nasıl oluyor da saray hükümeti de Binali Yıldırım hükümeti ayrı ayrı birbirinden habersiz örtülü ödenek kullanıyorlar?

BDDK’YA NEDEN ATAMA YAPMIYORSUNUZ?: BBDK… Türkiye’nin finans sektörüyle ilgili karar alınacak, bankacılık sistemiyle ilgili karar alınacak yönetim kurulunda kimse yok, bir kişi var. Peki kanun ne diyor? Haftada en az bir kere yönetim kurulu toplanır, en az beş kişiyle toplanır diyor. Burada iki kişi var bir başkan, bir üye. Eğer diyor herhangi bir nedenle yönetim boşalırsa, 1 ayı geçmemek üzere atama yapılır diyor. 5 – 6 aydır bu böyle devam ediyor. Şimdi saray hükümetinin yetkilisine de soruyorum, Binali Yıldırım hükümetinin yetkilisine de soruyorum. BDDK’ya neden atama yapmıyorsunuz? Neden hiç kimse bu soruyu sormuyor? Türkiye yönetilmiyor. Herkes kafasına göre bir karar alıyor. BDDK böyledir, TÜİK Başkanı uzun süredir yok, atama yapılmıyor.

BU 30 MİLYAR DOLAR NEREYE HARCANDI?: Son bir şey… Saray hükümetinin temsilcisi açıklama yaptı. Suriyelilere bugüne kadar 10 milyar dolar para harcadık dedi. Olabilir, hesabı kimse bilmiyor. Ama Şanlıurfa’da da açıklama yaptı “30 milyar dolar harcama yaptık” dedi. Daha sonra yaptığı pek çok açıklamada 30 milyar dolar harcama dedi. Arkadaşlarıma söyledim. Bütün internet sitelerini tarayın, göç idaresi başkanlığının tüm hesaplarını tarayın. Bu 30 milyar dolar nereye harcandı? Yahu bakkal bile defter tutarken, gelirini giderini yazar ya. Kimse bilmiyor. Hiç kimse bilmiyor. Adım gibi biliyorum, Recep Tayyip Erdoğan da Binali Yıldırım da bilmiyor. Bu rakam da hatalı bir rakam. 30 milyar dolar nedir biliyor musunuz, 90 katrilyon demek… Dağıtsanız bütün Suriyeliler abad olacak… E açlıktan ölen Suriyeliler var. nereye gitti bu paralar? Sen kul hakkı yemediysen, vatandaştan toplanan 30 milyar doları kime nerede harcadın, kuruşu kuruşuna bu millete hesabını ver arkadaş… (HABER MERKEZİ)