İstismarı '18 yaşında gösteriyor' diye savundu: Beraat etti

Vedat E., 2014’te 12 yaşındaki M.Ç.’e istismardan 27 yıl hapsi istenince kendini "18’inde görünüyordu” diyerek savundu ve suçsuz bulundu. Adli Tıp’ın 'Yaşı 12' raporuna karşın mahkeme, 1.70 boyundaki kızın iri yapısıyla 18 yaşında göründüğüne hükmetti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Şikayet üzerine tutuklanan Vedat E. hakkında, 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 27 yıldan az olmamak, 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan da 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 2015'in başında görülen ilk duruşmada suçlamaları reddeden Vedat E., istismarda bulunduğu çocuğun daha önce de evine geldiğini, kendisini 18 yaşında olarak tanıttığını iddia etti. M.Ç. ise pedagog eşliğinde verdiği ifadesinde sanığın yalan söylediğini belirtti. Bilirkişi, çocuğun fiziksel gelişiminin kimlik yaşından biraz daha büyük olduğunun anlaşıldığını da kaydetti.

Habertürk'ten Arzu Kaya'nın aktardığına göre, Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi, 6 ay tutuklu kalan sanığın tahliyesine karar verdi. M.Ç. ise sonraki duruşmada şikâyetini geri çekti. M.Ç., kendisini 18 yaşında tanıttığını söyledi. Mahkeme, 15 yaşından çocuğun rızasının hukuken geçerli olamayacağından M.Ç.'yi hastaneye sevk ederek sağlık kurulu raporu aldırdı. Raporda, 12 yaşındaki kızın bedenen ve ruhen 16 yaş ile uyumlu olduğu kaydedildi. Adli Tıp ise M.Ç.'nin 12 yaşında olduğunu kaydetti. Mahkeme heyeti, bu sefer de kızla ilgili gözlem yaparak M.Ç.'nin 1.70 santimetre boyunda, iri yapılı ve 18 yaşından büyük görünümde olduğunu tutanaklara kaydetti.

'YAŞI KONUSUNDA HATAYA DÜŞMESİ MÜMKÜN'

Mahkeme kararında, "Mağdurenin küçük yaşta çalışma hayatına atılması, sanığın mağdureyi çalışırken tanıması göz önünde bulundurulduğunda yaşı konusunda hataya düşmesi mümkündür. Mağdurenin yaşının 18 olmadığını bildiği kabul edilse dahi görünüm itibariyle 15 yaşından büyük göstermektedir. Sanığa 18 yaşında olduğunu belirtmiştir. Beyanı görünüşüyle uyumludur" denilerek davanın düşürülmesine karar verildi.

BAKANLIK KARARA İTİRAZ ETTİ

Aile Bakanlığı karara itiraz etti. İstinaf Mahkemesi, yeniden yargılama yaptı. Çift duruşmaya, 4 aylık bebekleriyle geldi. M.Ç. yaşı tutunca resmi nikâh kıyacaklarını anlattı. İstinaf Mahkemesi "Heyet olarak çok tartıştık. Tartışmalar sırasında gelip gittik. Sonuç olarak vicdanımızın sesini dinleyerek karar verdik" dedi. Yerel mahkemenin kararını onayan mahkeme, sanığın yaş itibarıyla 'hataya düştüğünü', M.Ç.'nin büyük göründüğünün tespit edildiğini kaydetti. Davada verilen düşme kararı onandı.