HDP: Necmettin öğretmenin ölümü araştırılsın

HDP'li Pir, katledilen Necmettin öğretmen olayının araştırılmasını istedi. Pir, "kulağımıza gelen bazı bilgiler var" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada geçtiğimiz Temmuz ayında Dersim'de katledilen Necmettin öğretmenin ölümüyle ilgili detaylı araştırma istedi. Pir, "Elbette bizim kulaklarımız, gözlerimiz, kollarımız devletinki kadar uzun değil ama bizim kulağımıza gelen bazı bilgiler var" dedi.

'SEÇMENLERİMİZE KANDİL'İN YOLUNU GÖSTERİYORLAR'

Pir, yaptığı konuşmada; "1990'lı yılların yanlışlarını yapanlar, o yanlışları yaparken bile siyasi irade dağdakileri ovaya davet ediyordu" dedi. Ayrıca Pir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis açılışında HDP için söylediği, "Onların yeri Kandil'dir" sözlerini eleştirerek şunları söyledi: "Geldiğimiz noktada, bizim seçmenlerimize Kandil'in yolunu gösteriyorlar. AK Parti, gelmiş olduğu siyasi zekâsının seviyesini hepimize burada tekrar göstermiş oldu. Ben AK Parti adına gerçekten üzülüyorum. Siz siz olun Türkiye'de 'devletin bekası', 'terör operasyonu' ya da 'canlı bomba' kavramları kullanıldığında gözlerinizi, kulaklarınızı kapatmayın. Bir bakan 'canlı bomba' deyince ya da bir vali 'canlı bomba' deyince gözünüz kapalı inanmayın."

'BİZE ÇOK KÖTÜ KOKULAR GELİYOR'

Geçen yıl Newroz kutlamaları sırasında Diyarbakır'da öldürülen Kemal Korkut'u hatırlatan Pir, "Bu sene 21 Mart'ta Newroz kutlamaları Diyarbakır'da yapılacaktı. Malatya'dan gelen bir genç katledildi. Valiliğin yapmış olduğu ilk açıklama canlı bomba olduğu yönündeydi. O zaman insanları susturmaya çalıştılar ama özgür basının orada olduğu gözlerinden kaçmış. Görüntüler, fotoğraflar ortaya çıktı. O gencin, Kemal'in, Malatyalı Kemal'in canlı bomba olmadığı ortaya çıktı" dedi. Pir, Necmettin öğretmenin ölümünün araştırılmasını isterken de şöyle konuştu: "Benim hemşehrim, komşu köylüm Necmettin Hoca bundan birkaç ay önce Dersim’de katledildi. Olayı ikinci gününden itibaren takip ettim. Aileyle irtibatta kaldım. Dersim milletvekilimiz Alican Önlü'yle birlikte elimizden geleni yaptık. Elbette bizim kulaklarımız, gözlerimiz, kollarımız devletinki kadar uzun değil ama bizim kulağımıza gelen bazı bilgiler var. Bu konunun, o sürecin araştırılması gerekiyor. Bunu hepimiz o aileye borçluyuz, o öğretmene, o canımıza borçluyuz. Bize kötü kokular geliyor oradan. O çocuğu Siverek'ten itibaren kim takip etti, kim durdurdu ve kim öldürülmesini emretti? Bunun araştırılması gerekiyor. Bize çok kötü kokular geliyor." (HABER MERKEZİ)