HDP'li Kerestecioğlu: İHA'lar 'işbirlikçi' tespitini nasıl yapıyor?

HDP'li Kerestecioğlu, İHA'ların köylülere ateş açmasını ve valiliklerin yaptığı 'işbirlikçi' açıklamasını Başbakan Yıldırım'a sordu. Kerestecioğlu, İHA'ların vurduğu kişiler için 'işbirlikçi' tespitinin nasıl yapıldığı sorusuna yanıt istedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Diyarbakır ve Lice'de köylülerin İHA'lar tarafından vurulmasını ve hedef alınanlarla ilgili valiliklerin yaptığı "işbirliçi" açıklamasını Meclis gündemine taşıdı.

HAKKARİ VALİLİĞİ'NİN AÇIKLAMASI 

TBMM Başkanlığı'na Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Kerestecioğlu, önce Hakkari'de yaşananlarla ilgili şu hatırlatmada bulundu:

"31 Ağustos 2017 tarihinde Hakkari’ye bağlı Talê Köyünde “Bayraktar TB2” olarak bilinen Silahlı İnsansız Hava Aracı’nın attığı bomba ile Mehmet Temel hayatını kaybederken, İsmail Aydın, Musa Tarhan ve İbrahim Sak isimli köylüler de yaralanmışlardır. Hakkari Valiliği, olaydan bir gün sonra yaptığı açıklamada 'teröristlerle toplantı halinde bulundukları sonradan  anlaşılan İbrahim Sak ve Musa Tarhan isimli işbirlikçiler hafif şekilde, Mehmet Temel ve İsmail Aydın isimli işbirlikçiler ise ağır şekilde olmak üzere toplam (4) işbirlikçinin yaralandığı…' ifadelerini kullanmıştır. Bu kişilerin sivil oldukları ve köye giderken geçtikleri ve yasak kararı olmayan Kanireş Çeşmesi bölgesine ise Depin Polis Arama Noktası’ndan geçerek gittikleri bilinmektedir. Olayın ardından kendi imkanları ile hastaneye giden dört kişinin yakınlarına, hastane önünde polis tarafından müdahale edilmiş ve yakınları darp edilmişlerdir. Hayatını kaybeden Mehmet Temel isimli yurttaşa kayyum tarafından cenaze aracı verilmemiş, cenaze namazı kılınması için camiye alınmamıştır."

kerestecioglu Filiz Kerestecioğlu, İHA'larla ilgili bir dizi soruyu gündeme getirdi.

'LİCE'NİN OĞUL KÖYÜNDE 3 KİŞİ YARALANDI' 

Kerestecioğlu, daha sonra lice'de yaşananları şu şekilde anlattı: "Talê (Oğul) Köyü’nde yaşanan bu olaydan sonra 3 Eylül 2017 tarihinde ise Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Bağlan köyünde üç kişi SİHA’lardan açılan ateş sonucu yaralanmışlardır. Aynı şekilde Diyarbakır Valiliği de "1’i ayağından yaralı olmak üzere 2 terörist işbirlikçisi, 1 adet el bombasıyla birlikte sağ olarak yakalanmış,…' ifadelerini kullanmıştır. Yıllardır köyde yaşadığı bilinen 13 çocuk babası 60 yaşındaki Celal Yıldırım, o sırada traktör kullandığı bilinen 3 çocuk babası emlakçı Bedran Yıldırım aracın üzerindeyken ve 300 metrelik uzaklıktaki diğer noktada ise Münir Serin tarlasını sulamadan dönerken SİHA’nın attığı bomba ile taranmışlardır. Yaralanan bu kişilerin hastaneye götürülmelerine engel olunmuş ve bu yurttaşlar gözaltına alınmışlardır. "

BAKAN SOYLU'NUN 'BİR TAKIM HATALAR OLABİLİR' AÇIKLAMASI

HDP'li Kerestecioğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İHA operasyonlarıyla ilgili yaptığı açıklamaya da önergesinde yer verirken, şunları kaydetti:

"Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen törende 'İHA’larla çok terörist görüyoruz. ... Bir takım hatalar eksiklikler olabilir. Bunları da değerlendirerek gerekli tedbirleri de alıyoruz.' açıklamalasında bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu SİHA/İHA’larla yapılan bombalamaların devam edeceğine dair oluşan endişeleri büyütmüştür.

Uluslararası Kriz Grubu'nun (ICG) çözüm sürecinin ‘bozdolabına kaldırılmasının’ ardından başlayan çatışmalı dönemin iki yıllık bilançosuna ilişkin raporunda, 2 bin 981 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilmiştir. Bunun yanında; Sayın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 'Bu kış hiç yerimizde durmayacağız. Bu kış tamamen operasyonlarla geçecek'şeklindeki ifadeleri, kaygıları arttırmaktadır. "

SİHASİHA

'SONRADAN ANLAŞILAN' İFADESİ

Kerestecioğlu, bu hatırlatmanın ardından Başbakan Yıldırım'ın şu sorulara yanıt vermesini istedi:

1. Hakkari Valiliği’nin bombalanan yurttaşlar için yaptığı 'teröristlerle toplantı halinde bulundukları sonradan anlaşılan' ifadelerinden de, bu kişilerin sivil olup olmadıklarına bakılmaksızın SİHA ile bombalandıkları anlaşılmaktadır. Bu kişiler üzerine, sivil olup olmadıkları tespit edilmeksizin neden SİHA ile bombalama yapılmıştır? Bu konuda başlattığınız bir soruşturma var mıdır?

2. Lice’ye bağlı Bağlan köyünde biri yıllardır bu köyde yaşayan, biri o sırada traktör üstünde bulunan, diğeri ise tarlasından dönen Celal Yıldırım, Bedran Yıldırım ve Münir Serin’in 'işbirlikçi' oldukları nasıl tespit edilmiştir?

3. Talê Köyü’ne giderken Depin Polis Arama Noktası’ndan sorunsuz geçen Mehmet Temel, İsmail Aydın, Musa Tarhan ve İbrahim Sak’ın 'işbirlikçi' oldukları neye dayandırılmaktadır?

Diyarbakır Valiliği: Vatandaşa değil işbirlikçilere ateş açıldıDiyarbakır Valiliği: Vatandaşa değil işbirlikçilere ateş açıldı

4. Mehmet Temel isimli sivil kişinin yaşamını yitirmesinde sorumluluk kime aittir?

5. Bayraktar TB2 olarak bilinen Silahlı İnsansız Hava Aracı yapım izni Bayraktar Kardeşlerin kurduğu BAYKAR MAKİNE şirketine hangi koşullarla verilmiştir? Bu şirketin yılda kaç adet SİHA/İHA ürettiği bilinmekte midir?

6. Türkiye’de toplam kaç adet Silahlı İnsansız Hava Aracı olan SİHA/İHA vardır? bu araç Türkiye’de ilk kez nerde kullanılmıştır? Bu araçlarla şimdiye kadar kaç kişi yaşamını yitirmiştir?

7. Silahlı İnsansız Hava Aracı SİHA/İHA’lar Türkiye’nin hangi şehirlerinde kaçar adet olarak bulunmaktadırlar?

8. TSK bünyesinde etkin olarak kullanıldığı bilinen SİHA’ların kullanılma izni ne şekildedir? SİHA ile bombalama işlemi hangi rütbeli personel tarafından yapılmaktadır?

9. Bir adet SİHA ne kadara mal olmaktadır? (HABER MERKEZİ)

'Lice'de köylüler vuruldu''Lice'de köylüler vuruldu'