HDP: Vekillerimiz silahlı kişilerce durduruldu

Van-Edremit karayolunda seyahat halinde bulunan HDP milletvekilleri Garo Paylan ve Bedia Özgökçe Ertan'ın yer aldığı parti heyetinin 'jandarma binbaşısı' olduğunu söyleyen silahlı bir kişi ve yanındaki kişiler tarafından durdurulduğu açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Grup Başkanvekilleri Ahmet Yıldırım ve Filiz Kerestecioğlu tarafından yapılan açıklamada, İstanbul Milletvekili Garo Paylan ile Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan'ın da içinde bulunduğu heyetin 'eli silahlı kişiler' tarafından yollarının kesildiği duyuruldu.

Diyarbakır ve İstanbul’un ardından Van’da devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde bulunan Garo Paylan ile Bedia Özgökçe Ertan'ın danışmanları ile birlikte Edremit-Van karayolunda yolculuk ederken yollarının sivil plakalı bir araç tarafından kesildiği belirtilen açıklamada, "Araçtan inen sivil giyimli kişi, milletvekillerimizin bulunduğu araca yönelmiştir. Milletvekillerimizin cep telefonuyla görüntü almaya başlaması üzerine söz konusu kişi, kendisini 'Van-Edremit İlçe Jandarma Komutanı' ve 'jandarma binbaşısı' olarak tanıtarak araçtakilerin kimliklerini istemiştir" denildi.

'OLAY YERİ JANDARMA BÖLGESİ DEĞİL'

Açıklamanın devamında şu bilgiler yer aldı, "Edremit’te bulunan ve üzerine tuvalet yapılan Ermeni mezarlığının olduğu bölgede incelemelerde bulunduktan sonra Van’daki Vicdan ve Adalet Nöbeti alanına dönmekte olan milletvekillerimizin yollarının kesilerek 15 dakika boyunda durdurulduğu nokta, herhangi bir kontrol noktası değildir. Söz konusu bölge jandarma görev alanı da değildir. Dolayısıyla Van-Edremit Jandarma Bölge Komutanı, jandarma binbaşısı olduğunu iddia eden kişi, söz konusu bölgede 'görev' uygulamaya kalkmakla yetki alanını, milletvekillerimize ve beraberindekilere tutumuyla da haddini aşmış olmaktadır. Milletvekillerimizin yollarının kesilmesi ve ısrarla kimlik kontrolü yapılmak istenmesi bütünüyle yasa dışıdır, hukuksuzdur."

Açıklamada ayrıca TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a milletvekilleri ve TBMM personeli danışmanlarına yönelik bu uygulamaya ilişkin tutum almaya çağrılarak olayla ilgili suç duyurusu yapılacağı belirtildi.

Garo Paylan da Gazete Duvar'a yaptığı açıklamada, 15 dakika süren GBT kontrolünden sonra gitmelerine izin verildiğini söyledi. Paylan, "Böyle bir muameleyi CHP ve AKP milletvekillerine böyle bir şey yapmaya cesaret edemezler. Muhtemelen mezarlık ziyaretimiz nedeniyle böyle bir şey yaptılar. Talimatı da kaymakamın verdiğini düşünüyorum. Pazartesi günü suç duyurusunda bulunacağız" dedi. (HABER MERKEZİ)