Ayhan Bilgen: Bu dava açıkça hukuka aykırıdır

HDP Sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen ilk kez SEGBİS'le hakim karşısına çıktı. Bilgen; " 6 aydır milletvekilliği yapmam engelleniyor. Tarih hepimizi yargılayacaktır. Tarih, vicdanlarda bu yargılamanın kendisini mahkum edecektir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya, 11 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istenen Ayhan Bilgen, Silivri Cezaevi'nden SEGBİS sistemi ile katıldı.

Savunması alınan Bilgen, Murat Karayılan adına açılan ve hiç takipçisi olmayan bir Twitter hesabından talimat almakla suçlandığını belirterek, "Türkiye'nin 30 yıldır takip ettiği bir ismin talimatını, takipçisi olmayan bir Twitter hesabından aldığına inanılıyorsa, buna yorum yapmayacağım. Bu gerekçe ile hakkımda örgüt üyeliği iddiası oluşturmak yanlıştır" dedi.

'Sosyal medyada muhtemelen Murat Karayılan ismi kullanılarak açılmış onlarca adres varken, bunlardan biri üzerinden atılmış tweet ile MYK’yı ilişkilendirmek abesle iştigaldir' diye konuşan Bilgen savunmasını şöyle sürdürdü, "Sosyal medyada muhtemelen Murat Karayılan ismi kullanılarak açılmış onlarca adres varken, bunlardan biri üzerinden atılmış tweet ile MYK’yı ilişkilendirmek abesle iştigaldir. Bu dava yargılama usulü açısından da iki nedenle açıkça hukuka aykırıdır. Kurumsal olarak bir partinin MYK’sı ile ilgili suç isnadının yargılama usulü ve yargılamaya yetkili merci bellidir. Yargıtay başsavcılığının yapabileceği bir işi herhangi bir yerel savcının yapması yetki gaspıdır."

'YARDIM ETMEK İNSANİ GÖREVDİR'

Savunmasında 6- 8 Ekim Kobani olaylarına da ilişkin ifade veren Bilgen, "Kobane’ye yardımların ulaşmasını istemenin kendisi suç olmak bir yana insani bir görev ve sorumluluktur. Bu talebin suç kabul edilmesi halinde, Irak Kürt bölgesinden gelen yardımların tüm dünyanın gözü önünde Kobanê’ye geçişine izin vermek çok daha ağır bir suç haline gelir. Oysa o dönemde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, PYD Eş Başkanı ile Ankara’da görüşmeler yapmakta ve hükümet temsilcileri tarafından da yardımların ulaşmasına gecikmeden imkân verileceği ifade edilmekteydi" dedi. 

Mahkeme heyeti Bilgen'in tutukluluk halinin devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 6 Kasım tarihine erteledi.