Adana Büyükşehir Başkanı'nın yurtdışı yasağı kaldırıldı

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü'nün yurtdışına çıkma yasağı kaldırıldı. Sözlü hakkında rüşvet ve kamu zararı davaları açılmış ve kendisine 5 yıl hapis cezası verilmişti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adana Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü hakkında Ceyhan İlçe Belediye Başkanlığı döneminde 'ihaleye fesat karıştırıp, görevini kötüye kullanmak' suçlamasıyla 5 yıl hapis cezası aldığı davanın yargılaması sırasında konulan yurtdışı yasağı kaldırıldı.

Sözlü'nün yanı sıra 5 belediye görevlisi ve sivilin bazı sokak ve caddelerin parke taşı ihalesinde, iş tamamlanmamasına rağmen tüm ödemeleri yaptığı ve eksik kalan işi de Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra ASKİ kanalıyla tamamlatmaya çalıştığı, böylece yaklaşık 3 milyon liralık kamu zararının oluştuğu iddiası ile açılan dava Adana 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 5 yıl hapis cezasına çaptırılırken, 'rüşvet' suçundan ise beraat etti.

İtiraz üzerine Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 10'uncu Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bazı yönlerden lehte, bazı yönlerden aleyhte olmak üzere bozdu.

Davanın yeniden görüşülmesi beklenirken, Sözlü'nün avukatı Duygu Tuncer, yeniden yargılamanın yapılacağı Adana 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne yurtdışı yasağının kaldırılması için itirazda bulundu. Mahkeme heyeti, itirazı değerlendirip, mevcut delil durumu ve suç vasfının değişme ihtimalini dikkate alarak yurtdışı yasağını kaldırılmasına karar verdi. (ADANA/DHA)