HDP'li Kürkçü: Hükümet terörizmle isyan arasına çizgi çekmeli

HDP'li Ertuğrul Kürkçü, AKPM'de konuştu. Kürkçü, AKPM'nin 2013'te aldığa kararı hatırlatan Kürkçü, "AKPM'yi bu tutuma bağlı kalmaya ve Türkiye hükümetini de Kürt isyanına barışçıl bir çıkış yolu bulmaya çağırıyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nda, AK Parti delegasyonunun açtığı, "Terörizm" tartışmasında söz aldı. Kürkçü, AKPM'yi 2013'teki “Kürt sorununa barışçı çözüm” çağrısında ısrara davet etti. Kürkçü, şunları söyledi:

12 AKADEMİSYEN AÇIĞA ALINDI: Dün seçim bölgem olan İzmir’de 9 Eylül Üniversitesi’nden 12 akademisyen, 2016'da bir barış bildirisini imzaladıkları için açığa alındılar. Bu bildiriyi imzalayan binlerce akademisyen de yargılanıyordu. Bu bildiri, Türk hükümetini terörle mücadele gerekçesiyle uyguladığı kesintisiz sokağa çıkma yasakları, kent ve ilçeleri ayrım gözetmeksizin topa tutması sonucu ortaya çıkan insani kayıplar dolayısıyla eleştiriyordu. Bu uygulamalar sonucunda 1000 kadar sivil hayatını kaybetti.

KONUŞMA ÖZGÜRLÜĞÜNE HAPİS: TBMM’deki çoğunluk partisi, meslektaşlarımızın, parlamento üyelerinin dokunulmazlıklarını kaldırdı ve şu an 11'i açık hava toplantılarında sarf ettikleri, TBMM'de söylediklerinin kopyası olan sözleri nedeniyle hapiste. Konuşma özgürlüğü hapisle cezalandırılıyor.

TERÖR MESELESİNE ÇARPIK YAKLAŞIM: Dün, Türkiye’nin Ticaret ve Gümrük Bakanı, Avrupa otobanı üzerinde Ankara'dan İstanbul'a yol alan ana muhalefet partisinin Adalet Yürüyüşü’nü eleştirdi. "Otobanları, teröristler yürüsün diye değil halk seyahat etsin diye inşa ediyoruz” dedi. Bu, terör meselesine çarpık bir yaklaşım ve hiçbir şeyi çözmeye yardımcı olmaz. Bu nedenle "terörizm"in ne olduğuna dair berrak bir tanıma ve Türk hükümetinin de terörizm ile isyan arasına net bir ayrım çizgisi çekmesine ihtiyaç var. Türkiye’de tanık olduğumuz şey basitçe terörizmden ibaret değil, şiddetli biçimlere de bürünen çok karmaşık bir meseledir.

MÜZAKERE ÇAĞRISI: AKPM 2013'teki 1925 sayılı kararıyla Türk hükümetini Kürt isyanıyla müzakerelere başlamaya ve barışçıl bir yol izlemeye çağırdı. Bu kayıtlarımızda var. Ben AKPM'yi bu tutuma sıkıca bağlı kalmaya ve Türkiye hükümetini de, başladığı 1984'ten bu yana, yüzlerce ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği Kürt isyanına barışçıl bir çıkış yolu bulmaya çağırıyorum. Bu çatışma yalnızca barışçı bir çözüm bularak sona erdirilebilir." (HABER MERKEZİ)