BBP Genel Başkanı Destici'den milliyetçilere birleşme çağrısı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, MHP'den ihraç edilen ve ayrılanları yeni parti kurma ihtimali hakkında konuştu. Destici, "Tüm ülküdaşlarıma, Türk milliyetçilerine çağrım şudur: Bölünmek değil, birleşmek zamanıdır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Referandum sonrası yaşanan tartışmalara değinen Mustafa Destici, "Bu tür referandumlarda önemli olan 50 artı 1'dir. Hangi tarafa oy verilmişse, milletin tercihi o yönde tecelli etmiş sayılır ve uygulanır. Şimdi burada sadece 50 artı bir değil 50 artı 685 bin olmuştur. Bunu küçümsemeye kalkmak, yok saymak ya da başka saiklerle izah etmeye çalışmak doğru değildir. Bu 'evet' tercihinde bulunan vatandaşlarımızın tercihine ve milli iradeye büyük bir saygısızlıktır" dedi.

'KÜRT OYU DİYE TASNİF ETMEK BÖLÜCÜLÜKTÜR'

"Evet" oylarının nereden geldiği tartışmasının anlamsız olduğunu savunan Destici, "Şu açık ve nettir. 'Evet' diyenler AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi olmuştur. Zafer bu üç partinin zaferidir. 'Evet' diyenlerin zaferidir. Bunu açık ve net şekilde ifade etmek istiyorum. Bazıları bu oyların 'Kürt oyu olduğundan' bahsediyor. Biz Kürt'ü Türkmen'i, Çerkez'i Laz'ı, Doğulusu Batılısı,  Boşnak'ı, Arnavut'u, Alevi'si Sünni'si hep birlikte büyük Türk milletiyiz. Bir kere bu şekilde oyları tasnif etmek etnik bölücülüktür. Bunu kabul etmediğimizi açık ve net olarak belirtmek istiyorum" şeklinde konuştu.

'EVET PKK'YLA MASAYA OTURMAK İSTEYENLERE CEVAPTIR'

"Evet" tercihinde bulunanların "terörle mücadeleye" açık destek verdiklerini belirten Destici, şunları söyledi:

"Bunun böyle anlaşılması ve okunması lazım. Bu millet terörle müzakereye 'hayır' demiştir. Burada çok açık bir sonuçta PKK ve uzantısı HDP açıkça 'hayır' demiştir. Bir daha PKK ile masaya oturmayı aklından geçirenler ya da bu yolda girişimde bulunmaya çalışanlar, onun özlemin içerisinde olanlara da bu 'evet' kararı bir cevaptır. Bunun böyle bilinmesi lazım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile PKK'yı masaya oturtmaya aklından geçirenler bu hayallerini akıllarından çıkarsınlar. Artık o dönem kapanmıştır, sonuna kadar PKK'nın kökü kazılana kadar mücadele edilecektir. 'Evet'in en önemli anlamlarından bir tanesi budur."

'İDAM REFERANDUMUNDA TEKRAR GÖRÜŞELİM'

Seçimin yenilenmesi ile ilgili talepleri değerlendiren Destici, "Bu referandum ile ilgili YSK ve hukuk kararını verecektir. Tekrar referandum isteniyorsa, önümüzde idam ile ilgili bir referandum yapılacaktır. Orada tekrar görüşelim" dedi.

'TÜRK MİLLİYETÇİLERİNİN BİRLEŞMESİNE İHTİYAÇ VAR'

MHP'den ayrılanların yeni parti kurması seçeneği ile ilgili bir soruya Destici, "Biz bu süreci yaşamış bir siyasi partiyiz. Tüm ülküdaşlarıma, tüm Türk milliyetçilerine çağrım şudur: Türkiye'nin ülkücülerin ve Türk milliyetçilerinin bölünmesine değil birleşmesine ihtiyacı vardır. Benim mesajım budur. Bölünmek değil, birleşmek zamanıdır" dedi. (ANKARA/DHA)