Devlet Bahçeli: Eyalet diyen danışman sabote mi ediyor?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eyalet tartışması hakkında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarını yeterli bulduklarını söyleyen Bahçeli, "Cumhurbaşkanı, ağzına eyalet sistemi almıyorsa, bunu danışman söylüyorsa, aklınıza 2 soru geliyor. Bir, bundan bilgisi var mı, 'Ben söyleyemiyorum sen söyle' mi diyor, yoksa bu danışman sabote mi ediyor?" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Habertürk TV yayına katıldı. Didem Arslan Yılmaz'ın sorularını cevaplayan Bahçeli, gündemdeki konuları ve referandumla ilgili tartışmaları değerlendirdi.

'367 OLMASA TÜRKİYE BUNLARI YAŞAMZDI'

"Bu referandumu anlamlandırabilmek için geriye giderek Türkiye'deki siyasi süreci yakinen incelemek lazım" diyen Bahçeli, 2007 yılında Abdullah Gül'ün, cumhurbaşkanı seçilememesinin dönün noktası olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimine katılımın 367'nin altında kaldığını hatırlatan Bahçeli, "367 dediğimiz kilit demokrasiye vuruldu. 367 olmasaydı Türkiye bunları yaşamazdı. Sayın Erdoğan partisinden ayrıldı ve yüzde 50'nin üzerinde oyla cumhurbaşkanı oldu. Bu da önemli bir dönüm noktasıydı" dedi.

'TEK ADAM KAVRAMI TÜRK TARİHİNDE KULLANILMIŞTIR'

"Tek adam" kavramının Türk tarihinde kullanıldığı söyleyen Bahçeli, "Terörün kökünün kazınması lazım, demokratikleşme sürecinin hızlanması, istikrarın sağlanması ve Irak ve Suriye'deki gelişmelerle beraber Türkiye'ye yansımalarını dikkate alabilecek güçlü bir hükümetin devamı için zaruret. Filan şahsın cumhurbaşkanı olması için, tek adamlık hevesi için bunlar bizim için geçerli değil. Türk tarihinde tek adam kavram itibariyle kullanılmıştır. Hiçbir endişe taşınmaması lazım."

'TEK ADAM DEĞİL, DEVLET BABA OLMASI LAZIM'

"Tek adam değil, devlet baba olması lazım" diyen Bahçeli, bunun başarılması durumunda itirazların ortadan kalkacağını savundu. Bahçeli, "tek adam" tartışmasıyla ilgili şu şekilde konuştu:

"Hala ben halkın şu kadar oyuyla seçildim, her şeyi ben bilirim diyorsa o zaman zaten bu kaynama Türkiye'de başlar, ve bu kaynama istesen de istemesen de ısısıyla AK Parti'ye de düşebilir. O zaman ya bir seçime gidilir, yeni bir kaos doğabilir. Türkiye'nin önündeki sorunlar geçmişte örnekleri görülen şekliyle ele alındığı takdirde MHP, önce Türkiye'nin önemini dikkate alır. Buraya tahribat yapılıyorsa MHP ya da Türk-İslam ülküsüne dayalı Türk milliyetçiliği reaksiyon ortaya koyuyor."

Referandumdan "evet" çıkması halinde yeni sistemden geri dönüş olmayacağını belirten Bahçeli, böyle bir şeyin düşünülmemesi gerektiğini vurguladı. Bahçeli, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi"nin nasıl daha etkin hale geleceği üzerine düşünülmesi gerektiğini söyledi.

'MHP İÇİNDE TAHRİBAT FAALİYETLERİYLE İLGİLİ ÇALIŞMAMIZ VAR'

"MHP'nin yüzde 80'i hayırcı" iddiasına değinen Devlet Bahçeli, "Neye göre söylüyor bilmek gerek. MHP'nin içinde büyük tahribat yapmaya yönelik faaliyetler yapmanın kaynağı nedir, amaçları nelerdir? Bütün bunları dikkate alan bir çalışmamız var. Zaten var da daha da genişletilmiş haliyle getireceğiz" ifadelerini kullandı.

15 Temmuz darbe girişiminin siyasi kanadının araştırılması gerektiğini kaydeden Bahçeli, "Asker kanadının üzerine gidildi, peki bunlar Allah muhafaza netice almış olsalardı devleti kim yönetecekti, bürokraside kimler olacaktı? Bunların üzerine gidilmesi lazım. Eğer böyle bir darbe teşebbüsüne başvuran zihniyet, 248 vatan evladının şehit edilmesini, 2 bin 193 kişinin önemli bir ölçüde rahatsız olmasını, yaralı kalmasını gerçekleştiren bir olay herhalde ülkeyi yönetmek istiyorsa, başarılı olduğu takdirde yönetim şekli düşünecekti" diye konuştu.

'MHP'DEKİ FETÖ'CÜ VEKİLLERİ BİLİYORUM'

MHP içinde FETÖ ile bağlantılı vekiller olduğunu öne süren Bahçeli'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

"Partimiz içinde FETÖ ile ilişkili olan milletvekillerini biliyorum. O kadar çok fazla yok bizde. Anadolu'da teşkilatlarda vardır, il başkanları arasında sızmalar olmuş. Siyasallaşma süreciyle ele geçiremeyecekleri için anlaşıldığı andan itibaren farklı uygulamalara girildi. Olağanüstü kurultay meselesi durup dururken ortaya konuyorsa, demokratik haktır ama böyle bir anlayışla bugün için söylemiyorum ama dikkate almaz lazım. Partinin genel başkanı önemli bir rahatsızlıkla 16 Ocak'ta ameliyat geçirdiği gün 700 imza topladık diye olağanüstü kongre için müracaat etmenin insani boyutunu birisinin anlatması lazım"

'AK PARTİ'NİN GÖREVLENDİRDİĞİ 7 BİLİM İNSANINDAN SES YOK'

"18 madde üzerinde 60 günden bu yana her gün aynı tartışmalar yapılıyor. Bilim insanları yapıyor, televizyonlardaki yazarlar yapıyor, siyasiler yapıyor, yıllardan beri birçok konularda kendisini yetiştirmiş insanlar yapıyor. Fakat ne hikmetse AK Parti tarafından görevlendirilmiş 7 bilim insanından ses yok, başkalarından ses yok. Ama 60 günden bu yana 18 madde üzerinde neler neler söyleniyor. Bunların hiçbirisinin mantıklı tarafını bulmak mümkün değil. Cumhurbaşkanı yardımcı seçerken 500 tane de yapabilir demenin manası var mıdır? Türkiye'de 500 tane yardımcı yaparsanız bakanları, bürokrasiyi ne ile düzenleyeceksiniz? Böyle bir öze sahip misiniz? Cumhurbaşkanı partili olmak konusu gündeme geldiğinde 'olmaz' diyorlar. Neden olmaz? Bu AK Parti'nin sorunu. Bu kişi partili olmaya kalktığında gelip MHP'ye üye olmayacak, CHP'ye üye olmayacak. Kurucusu olduğu partiye üye olacak."

EYALET SİSTEMİ TARTIŞMASI

"Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın sözleri yeterlidir. Sabaha kadar sosyal medya hareketlenmiş. Bir partinin genel başkanı ve Başbakan'ı, seçilmiş Cumhurbaşkanı, ağzına eyalet sistemi almıyorsa, bunu danışman söylüyorsa, bu danışman da cumhurbaşkanı'nın danışmanı ise aklınıza 2 soru geliyor. Bir, bundan bilgisi var mı, ben söyleyemiyorum sen söyle mi diyor, yoksa bu danışman sabote mi ediyor? Bende olsa atarım dedim. Sayın Cumhurbaşkanı kovar, kovmaz kendi bileceği iş. Referanduma 2 gün kala üniter yapı konusunda hassasiyeti olanlar, bunları da bazı gazetelerde bazı parti yöneticileri MHP'yi suçlayacak şekilde insanların kafasını karıştırmaya yönelik faaliyetleri yürütüyorlarsa açıkça söylüyorum. 'Evet' çifte su verilmiş çelik gibi olmuştur. Bu tür oyunlar bozulacaktır ve 'evet' en çok şekilde temsil edilerek 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' Türkiye'de uygulanacaktır. Ülkücüyü bunlar saf, aptal mı zannediyor? Kesin olarak söylüyorum, 'evet' çifte su verilmiş çelik gibidir, pazar günü kendini gösterecektir."

'MHP'Yİ ANLAMAK ZOR, ANLATMAK DAHA ZOR'

"Hayır'ın kazanması halinde bundan yararlanmak isteyen unsurlar çok yönlü harekete geçer. Almanya, Hollanda, Fransa, ABD, Türkiye'deki işbirlikçiler harekete geçer, FETÖ'nün kalıntıları harekete geçer. Böyle bir fırsat ele geçer mi? Hayır çıkarsa bugünkü Cumhurbaşkanı ve hükümet 2019'a kadar görevde kalacak. Türkiye'de neler olacak, Suriye'de, Irak'ta neler olacak? Bütün bunları düşünmeyen vatan evladı olabilir mi? O sebepten dolayı 'evet' diyoruz. MHP'yi anlamak çok zor. Anlatmak daha zor. Yorumlamak ise imkansız." (KAYNAK: HABERTÜRK)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR