'Bahçeli bu sorunun yanıtını vermeli'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan'daki referandumla anayasanın ilk 4 maddesinin de değiştirilmek istendiğini öne sürerek, "Bu sorunun yanıtını vermesi gereken Devlet Bahçeli'dir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, referandumla getirilmek istenen sistemin Türkiye'nin sorunlarına çare olmayacağını belirterek, asıl amacın tek adam rejimi olduğunu söyledi.

Ankara'da muhtarlar ve hemşeri dernekleri temsilcileriyle biraraya gelen Kılıçdaroğlu, 'cumhurbaşkanlığı sistemi' adı altında getirilmek istenen anayasa değişikliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

HANGİ SORUNU ÇÖZECEK: Soruyorlar yerel yönetimlere bu anayasa değişikliği ne getiriyor? Bu anayasa değişikliği bu ülkenin hangi sorununu çözüyor, hiçbir sorununu çözmüyor. Bu anayasa değişikliği gerçekleştiğinde Türkiye'nin şu sorunu çözülecek desinler. Terör, ekonomi sorunu mu çözülecek? Rejim değişecek, tek adam rejimine geçeceğiz. Çözen değil sorun yaratan bir anayasa değişikliği ile karşı karşıyayız. Çocuklarımıza nasıl bir Türkiye bırakacağız?

İSTANBUL-ANADOLU AYRIMI: Tüm kamu yatırımları İstanbul'a gidiyor. Eskiden doğu-batı ayrımı vardı şimdi Anadolu-İstanbul ayrımı çıktı. Acaba Ankara'yı da mı taşıyacaklar İstanbul'a diye soruluyor.

BAHÇELİ NE DİYOR?: Bu anayasa değişikliği TBMM'de görüşülürken Adalet ve Kalkınma Partisi komisyon üyesi çıktı ve şu konuşmayı yaptı; Bu değişiklikleri yapıyoruz geçireceğiz ama asıl amacımız ilk 4 madde dedi. İlk 4 maddeden birisi de Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara'dır. İtirazlar üzerine tekrar kürsüye gelecek aynı söylediklerini tekrarladı. Bu sorunun yanıtını kim verecek? Bu sorunun yanıtını vermesi gereken bence Devlet Bahçeli'dir. Ben milliyetçilerin vatana bağlılığını biliyorum. Bu konuda en ufak endişem yok. Ankara'yı neden başkent seçtik? Merkez Bankası'nı bile İstanbul'a taşımak istediler. Ankara boşuna mu başkent yapıldı. Bu değişikliklerin oylanmasında dikkatli ve sorumlu davranmalıyız.

UYGAR DÜNYADAN KOPUYORUZ: Devletin işleyişi ve yapısını bir kişi değiştirecek. Uygar dünyadan kopuyoruz. Türkiye cumhuriyeti bu kadar ucuz bir devlet midir? Türkiye yalnızlaşıyor. Durup dururken Suriye ile kavga ettik. Faturayı Suriyeliler, Suriye'deki Türkmenler, ticaret erbabları ve hep beraber ödedik. 4 milyon Suriyeli var, ne olacakları belli değil. Evet çıkarsa Suriyelilere vatandaşlık verilecek. Suriyelilere vatandaşlık verilmesini istemeyen hayır oyu verecek. Rusya, İran, Bulgaristan bakın hepsiyle kavgalıyız. Sayın Cumhurbaşkanı 'Bu tutumunuz devam ederse kendi ülkenizde rahat gezemezsiniz' dedi. Bu ne demek? Yani El Kaide'den, IŞİD'den ben sorumluyum mu demek istiyor. Bu işin sağı solu partisi yoktur. Ben rahatsız olduğum kadar Adalet ve Kalkınma Partisi ile MHP'ye oy verenler de rahatsız. Diline hakim olamayan devleti iyi yönetemez. Niye biz dünyayla kavgalıyız. Niye böyle bir dil kullanıyoruz? 80 milyonu temsil eden bir kişinin sözlerinin ağırlığı olmalı. Büyükelçimizi çağırdılar, ne diyecek?

ÖNCE KAVGA ETTİLER SONRA EL ETEK ÖPTÜLER: Son 2.5 yılda ekonomi ne duruma geldi? Rusya ile kavga ettik, sonra özür dilediler, el etek öptüler. Bu benim ağırıma gidiyor. 18 yaşındaki kişi milletvekili olsun ama niye askerlikten muaf oluyor? Bizim itiraz ettiğimiz nokta bu. Garibanın çocuğunu El Bab'a göndermesini biliyorsun. Birilerinin çocuğu ömür boyu askerlikten muaf olacak, bu beni rahatsız ediyor. Kılıçdaroğlu gençlere karşı diyorlar. Askere gitse hiçbir itirazım yok.

ÖMÜR BOYU DOKUNULMAZLIK PEŞİNDELER: Hiçbir bakan, hiçbir bakan yardımcısı milletvekili olamayacak ama bunlar ömür boyu dokunulmaz olacak ama milletvekilinin dokunulmazlığı görev yaptığı süreyle sınırlı. 4 yılsa 4 yıl. Seçilemezse savcı çağırır buyur hesabını ver der. Bunlara hayat boyu kimse dokunmayacak. Sandığa gidip oy kullanacak olan bütün vatandaşlarıma sesleniyorum, buna karşıysa gidip hayır oyunu kullanacaksın.

EVET İÇİN HOLLANDA'YLA KAVGA ETTİLER: Evet oyunu artırmak için Hollanda ile kavga ettiler. Oylarımızı artırdık bu kadar yeter dediler. Fatura orada yaşayan Türklere çıkıyor. Almanya ile kavga ettiler. Her seferinde fatura yurtdışında yaşayan Türklere çıkarılıyor.

(HABER MERKEZİ)