Demirtaş ve Yüksekdağ'dan Newroz mesajı

Bugün Diyarbakır ve İstanbul'da Newroz kutlamaları gerçekleşiyor. HDP'nin eşbaşkanları Newroz'u cezaevinde karşıladı. Newroz mesajı gönderen Demirtaş ve Yüksedağ "Zulmün ve zalimin karşısında da boyun eğmeyecek, diz çökmeyeceğiz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)'nin organize ettiği Newroz kutlamaları bu yıl, Diyarbakır ve İstanbul dahil 21 il ve ilçede gerçekleşti.

HDP'nin tutuklu eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Newroz mesajı gönderdi. İstanbul'da okunan mesajlarda eşbaşkanlar "Yediden yetmişe Newroz alanlarını dolduran milyonları özgürlük ateşinin sıcaklığıyla selamlıyoruz. Çözüme, demokrasiye ve barışa vesile olması dileğiyle hepinizin Newroz Bayramı’nı kutluyoruz" diyerek Newroz'u kutladı.

İstanbul'da Newroz ateşi yandıİstanbul'da Newroz ateşi yandı

Newroz alanında seyyar satıcı yasağıNewroz alanında seyyar satıcı yasağı

Gönderilen mesajda şu ifadeler yer aldı;

En koyu karanlıkları bile aydınlatan Newroz ateşi, bu yıl da baskılara ve yasaklara rağmen coşkuyla yanıyor. Sayın Öcalan'ın tarihi barış çağrısıyla görkemli bir şölene dönen 2013 Newrozu’ndan bugüne, maalesef ki siyaset kurumu halklarımıza barışı armağan edemedi. Egemen siyasi kimliğin savaş ısrarı bunun temel nedeni olsa da, bizler kendimizi halkımıza karşı borçlu ve mahcup hissediyoruz.

Diyarbakır'da yüz binler Newroz alanındaDiyarbakır'da yüz binler Newroz alanında

Zindanda rehin tutulan binlerce HDP’li yoldaşımız adına sizlere bir kez daha şunu açık yüreklilikle ifade etmek isteriz ki, demokratik siyasetle özgürlük arayışından asla vazgeçmeden barış mücadelemizi sürdüreceğiz. Zulmün ve zalimin karşısında da boyun eğmeyecek, diz çökmeyeceğiz. Halkımızın onurunu her yerde koruyacak ve mutlaka kazanacağız.

Bu vesileyle bir kez daha Newroz Bayramınızı kutluyor, Newroz'u direnişin ve onurun bayramı olarak tarihe yazdıran bütün şehitlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyor, her birinizi ayrı ayrı yürekten selamlıyoruz.

Newroz pîroz be!

Newroz çağrılarında logolar kapatıldıNewroz çağrılarında logolar kapatıldı

Newroz alanlarda kutlanıyorNewroz alanlarda kutlanıyor