Yıldırım: Hollanda özür diledi

Yıldırım, kriz gecesi Rutte ile görüştüğünü söyledi. Yıldırım, Rutte'nin özür dilediğini iddia etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Başbakan Binali Yıldırım, Habertürk canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hollanda ile yaşanan gerilimde gelinen noktayı ve o gece yaşananları anlatan Yıldırım, Hollanda Başbakanı Rutte ile kriz gecesi sert ve seslerin yükseldiği bir görüşme yaptıklarını, Rutte'nin de gözaltılar için sözlü olarak özür dilediğini iddia etti.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları:

Orada Dışişleri Bakanımızın uçağının indirilmemiş olması yapılabilecek en uç noktadır. Üstüne Aile Bakanımıza yapılanlar işi koparmıştır. Bunun karşılığı aynı şekilde verilecektir. Bunun karşısında özür, sorumluların bulunması, orada köpeklerle saldırılan vatandaşlarımıza yapılanlara verilecek cevaplar konusu var.

KARŞILIĞI VERİLECEKTİR: Bundan sonrası izlenecek. Ve zamanı koşulları geldiğinde kaşılığı verilecektir. Ama bizim ne Avrupa ile ne Hollanda ile tamamen ilişkileri kesmek niyetimiz yok. Bunu biz yapmayız. Ama kaşılığını da veririz. Bizim bölgemizin güvenliği, Avrupa'nın da güvenliğidir. Bu konuda biz 1 düşünürsek, onlar iki düşünmek zorundalar. Hollanda Başbakanı ile konuşurken karşılıklı, o anın da etkisiyle seslerimizi yükselttik. O da sesini yükseltti, ben de yükselttim.

YEMEK YİYELİM DEDİ DOĞRU: O gece kriz tırmanınca biz açıklama yapmadan önce görüşmeyi arzu ettik. Kendisi de aradı görüştük birkaç seferde görüştük. O görüşme yapılan işin yanlış olduğunu ihtiva eden bir görüşmedir. Biz bu noktaya gelmesini istemiyorduk ama kendine göre haklı gerekçelerini sıraladı. İşin sonunda da oturalım yemek yiyelim diye bir laf da etti bu doğru. Büyükelçimiz şu anda zaten Türkiye'de ve şimdilik dönmeyecek.

ÖZÜR DİLEDİLER: Hollanda Başbakanı başkonsolos ve maslahatgüzarı gözaltına alındığı için sözlü olarak özür diledi. (HABER MERKEZİ)

Başbakan Yıldırım’dan vekillere Hollanda uyarısı

Başbakan Binali Yıldırım, Hollanda geriliminin ardından, partililerin kamuoyu önünde yapıkları, “Hollanda'da yapılanlar bize 2 puan evet oyu getirdi” yönündeki açıklamalara sert çıktı. Yıldırım milletvekillerine, “Hollanda krizini biz planlamadık. Türkiye’ye karşı yapılmış bir ayıp. Bu tür açıklamalar kamuoyu önünde yanlış algılanır” uyarısı yaptı. ANKA’nın edindiği bilgilere göre; Başbakan kahvaltı toplantısında yaklaşık bir saat konuştu. Milletvekillerine Pazartesi’nden itibaren sahalara inin ve seçim koordasyon merkezleri ile irtibatlı çalışın talimatı verdiği öğrenildi. Yıldırım, milletvekillerine Anayasa değişikliği teklifinin cumhurbaşkanlığı sistemini halka iyi anlatmalarını istedi. Başbakan Yıldırım'ın, milletvekillerine referandumla ilgili bazı tavsiyelerde de bulunduğu öğrenildi.

Yıldırım, Hollanda ile gerilimle ilgili bazı partililerin yaptığı, “Hollanda krizi evet oylarında iki puan artırdı” yönündeki açıklamalara da sert çıktı. Başbakan Yıldırım'ın, konu hakkında milletvekillerine, “Krizden nemalanmıyoruz. Bu tür açıklamalar kamuoyunda yanlış algılanır. Hollanda krizini biz planlamadık. Bizim projemiz değil. Üstelik Türkiye’ye karşı yapılan bir yanlış var ortada. Elbette Hollanda’nın yaptıklarını halka anlatacağız. Hollanda’yı şikayet edeceğiz ama bu referandum üzerinden olmayacak” şeklinde konuştuğu kaydedildi.