Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya BM'de konuştu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, BM Genel Kurulu'nda konuştu. Hollanda'nın yaşananları anlatan Kaya, "Dünya bu korkunç ihlale karşı sessiz kalmamalı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda konuşma yaptı. Hollanda'da yaşananlara anlatan Kaya, "İfade, toplanma ve hareket özgürlüğümüz vahşice ve sertçe ihlal edildi. Bu hareket 2017 yılında halen kadın hakları ve özgürlüğü hususunda Avrupa'da bile önemli sorunlar olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuşma yapana Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, demokrasinin kadın hakları ve temel insani değerlerin garantisi olduğunu söyledi.

Hollanda'nın Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'na gitmesine izin vermediği hatırlatan Kaya, "Kendisini demokrasinin koruyucusu olarak gören bir AB üyesi Hollanda'da, Rotterdam Türk Konsolosluğu'nda vatandaşlarımızla bir araya gelmek istediğimizde, polis müdahalesi ile karşı karşıya kaldık. Polis bizi kuşattı, yedi saat bizi en temel insani ihtiyaçlarımızdan mahrum bıraktı. Diplomatlarımızı, delegelerimizi gözaltına alıp hapse atarak uluslararası hukuku ihlal etti" dedi.

'ARACIMA ATEŞ AÇILMA EMRİ VERİLDİ'

Hollanda'nın kendisine yönelik tutumuyla uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini belirten Kaya, "Aracımı kuşatan ekiplere ateş etme emri verildi. Beni karşılamak için gelen vatandaşlarımız polis köpekleri ve atlarla sert muameleye maruz kaldı. Ülkem ve tüm kadınlar adına bu ırkçı ve yabancı düşmanı hareketleri kınıyorum. Dünya bu korkunç ihlale karşı sessiz kalmamalı. Bu, savaşlar, haksızlıklar ve şiddetten bitap düşmüşler adına benim çığlığımdır" şeklide konuştu.

'ADALET DİVANININ KARARI RADİKALLER GÜÇLENDİRİYOR'

Kaya, Avrupa Adalet Divanı'nın işyerlerinde dini simgeler taşınması ya da takılmasının yasaklanabileceği yönündeki kararına da değindi. Kaya, "Avrupa Adalet Divanı'nın başörtüsü yasağı uygulama izni verme kararını kınıyoruz. Bu karar radikallerin elini güçlendiriyor" ifadelerini kullandı. (DHA)