Başbakan Yıldırım: Misliyle karşılık verilecek

Başbakan Binali Yıldırım, Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğuna girişine izin verilmemesini en kuvvetli şekilde protesto ettiklerini belirterek, 'misliyle karşılık verileceğini' söyledi.
Başbakan Binali Yıldırım

DUVAR – Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın, Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğuna girişine izin verilmeyerek sınırdışı edilmesinin yankıları sürüyor. Başbakan Binali Yıldırım, Kaya’ya yönelik tutumun kabul edilemez olduğunu belirterek, “Hollandalı muhataplarımıza bunun karşılığının en ağır şekilde verileceği ifade edilmiştir. Türkiye’ye ve diplomatik dokunulmazlığı bulunan bakanlara karşı yapılan bu kabul edilemez muameleye misliyle karşılık verilecektir” açıklamasında buludu.

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, referandum bilgilendirmesi amacıyla Almanya’ya giden Kaya’nın, buradaki çalışmalarının ardından Hollanda’ya geçtiğini, orada bulunan vatandaşlarla bir araya gelmeyi arzu ettiğini ancak Hollanda polisinin izin vermediğini anımsattı.

DİPLOMATİK SKANDAL

“Böylece gün boyu kamuoyuna malum olan büyük bir diplomatik skandal ortaya çıkmıştır” diyen Başbakan Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu durum tarafımızca en kuvvetli şekilde protesto edilmiş, Hollandalı muhataplarımıza bunun karşılığının en ağır şekilde verileceği ifade edilmiştir. Çeşitli düzeylerde yapılan diplomatik temaslara rağmen makul bir çözüm sağlanamamış olup Bakanımız planladığı toplantıyı gerçekleştiremeyerek Hollanda’dan ayrılmak durumunda kalmıştır. Her fırsatta demokrasiden, ifade özgürlüğünden, insan haklarından bahseden sözde Avrupalı dostlarımız, bu olay karşısında bir kez daha sınıfta kalmıştır.

‘TAHRİKLERE GELİNMESİN’

Türkiye’ye ve diplomatik dokunulmazlığı bulunan bakanlara karşı yapılan bu kabul edilemez muameleye misliyle karşılık verilecektir. Hollanda’da, Almanya’da, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın sağduyu ile hareket etmelerini, tahriklere asla itibar etmemelerini istiyorum. Bu aymazlıklara ve faşizan uygulamalara verilebilecek en güzel cevap, 16 Nisan’da sandıkta olmalıdır.”