İki vekil için yakalama kararı

HDP'li vekiller Binici ve Öcalan'ın yargılanmalarına devam edildi. İki vekil için yakalama kararı çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Şanlıurfa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan yargılanan ve adreslerinde bulunmayan HDP Şanlıurfa milletvekilleri İbrahim Ayhan ile Dilek Öcalan hakkında yakalama kararı çıkardı.

HDP'nin Şanlıurfa milletvekili İbrahim Ayhan, Suriye'nin Kobani kentinde çatışmalarda ölen iki YPG'linin fotoğrafını sosyal medya hesabından; 'anınız önünde saygıyla eğiliyoruz' cümlesiyle paylaştı. Bu paylaşımın ardından Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'li Ayhan hakkında, 'terör örgütü propagandası yapma' suçundan soruşturma başlattı. HDP milletvekili Dilek Öcalan için de 23 Şubat 2016 tarihinde Viranşehir'de öldürülen Mehmet Yılmaz’ın cenazesindeki davranışlarının 'terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek nitelikte olduğu' gerekçesiyle 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan hakkında dava açıldı.

'DAVET' TALEBİ KABUL EDİLMEDİ

Her iki milletvekili için de 5 yıla kadar hapis cezası istendi. HDP’li Öcalan ve Ayhan, bugün 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya katılmadı. Haklarında 'zorla getirme' kararı olan ancak adreslerinde bulunamadıkları için duruşmaya katılan milletvekillerinin avukatlarından Sevda Çelik Özbingöl, müvekkillerinin milletvekili olduğunu sebebiyle yasama dokunulmazlığı bulunduğunu belirterek, mahkemeye davetle çağrılmasını talep etti. Mahkeme heyeti ise zorla getirilme kararına rağmen kendisine ulaşılamayan ve ikinci kez ifade vermeye gelmeyen Ayhan ve Öcalan hakkında savunmasının alınmasına yönelik "yakalama" kararı vererek duruşmayı erteledi. (ŞANLIURFA/DHA)