Kurtulmuş: Evet çıkarsa terörün sesi kesilir

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, referandumda 'evet' çıkarsa erken seçim olmayacağını söyledi. Kurtulmuş ayrıca "Referandumda büyük oranda 'evet' çıktıktan sonra terör örgütleri, hiçbir şekilde sesi soluğu çıkmayacak noktaya gelirler" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, referandumda AK Parti ve MHP'nin birlikte kampanya yürütmeyeceklerini söyledi. Kurtulmuş, referandumdan sonra 2019'a kadar Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın görevde kalacağını söyledi.

Canlı yayında açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, referandumdaki propaganda sürecine ilişkin şunları söyledi: "İki farklı partinin bir anayasa değişiklik paketine 'evet' oyu vermesiyle bir müştereklik söz konusudur. Ama her iki parti de kendi öncelikleri bakımından bir referandum kampanyası yürütecektir. AK Parti ve MHP'nin ortak bir referandum kampanyası yürütmesi söz konusu değildir. MHP, kendisince önemli gördükleri noktaları anlatacak, biz de AK Parti olarak kendi önceliklerimiz etrafından bir kampanya yürüteceğiz. Her ikisi de evet kampanyası olacak" dedi.

Kurtulmuş referandumda evet çıkması durumunda nasıl bir seçim takvimi işleyeceğine ilişkinse "Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş 2019 seçimlerinden sonra olacak. O tarihe kadar Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız görevine devam edecek. Anayasa teklifinin yasalaşması için referandumdan evet oyu çıkması gerekiyor" dedi.

'SUİKASTLAR, CANLI BOMBALAR DEVAM EDEBİLİR'

Kurtulmuş, referandum sürecinde terör olaylarının artacağına ilişkin iddialarla ilgili soruya ise şu yanıtı verdi: "Bundan sonra da suikastler, canlı bombalar, vesaireler bunlar devam edebilir. Terör örgütleri neden bu kadar yakın stratejik işbirliği içerisinde? Türkiye'ye diz çöktürmek istiyorlar. Arkasındaki güçlerle, bunların sırtını sıvazlayan ağa babalarıyla birlikte Türkiye'nin güçlü bir şekilde yoluna devam etmesini engellemek istiyorlar. Şimdi referandum sürecinin, onlar için ayrı bir motivasyon unsuru olduğu kanaatindeyim. 'Aman şu referandumda evet çıkmasın' diye terör örgütlerini de kullanarak Türkiye'de bir korku atmosferi oluşturabilirler, halkı canından bezdirecek bir noktaya getirebilirler. Bununla ilgili her türlü tedbirlerimizi alıyoruz. Allah'ın izniyle referandumda büyük oranda 'evet' çıktıktan sonra da bu terör örgütleri, hiçbir şekilde sesi soluğu çıkmayacak noktaya gelirler. Bu motivasyonlarını da kaybederler."(HABER MERKEZİ)