Binali Yıldırım: 'Seçim falan yok, işimize gücümüze bakalım kardeşim'

Türkiye İhracatçılar Meclisi toplantısında konuşan Yıldırım, erken seçim yapılacağı iddialarını reddetti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) düzenlediği toplantıda konuştu.

Erken seçim olacağı iddialarını yalanlayan Yıldırım, hükümet sisteminin mevcut anayasa ile uyumlu hale getirileceğini belirtti.

Yıldırım, "Belirsizlik diye bir şey yok. Bakın buradan söylüyorum, Türkiye'nin geleceğinde belirsizlik yok. Belirsizlik varmış algısı oluşturmaya çalışanlar var, çok net. Önümüzde bir iş kaldı. Onda da bir mesafe katettik. Darbeden kalan ve 2007 Cumhurbaşkanı seçilememesinden kaynaklı, daha sonra referandumla Cumhurbaşkanının halk tarafından seçiminin gerçekleşmesiyle ortaya doğan bir mevcut durum var. Bu durum, Anayasa'yla uyuşmuyor. Şimdi yapacağımız iş bu hükümet sistemini mevcut Anayasa'yla uyumlu hale getirmek ve böylece bu alandaki enerji kaybına da son vermek. Bu da belli. Bu çok kapsamlı bir değişiklik olmayacak, sınırlı bir değişiklik yapacağız ve en kısa sürede de referanduma, milletin önüne götüreceğiz. Ondan sonra artık seçim filan yok. 2017'de seçim filan yok, 2018'de yok, 2019'a kadar hiçbir şey yok. İşinize gücünüze bakın kardeşim" dedi.

'ALGI OPERASYONLARI TÜRKİYE'NİN GÜCÜNÜ YANSITMIYOR'

2017 yılının daha güzel geçeceğini söyleyen Yıldırım, ihracatçılardan buna göre hesap yapmalarını istedi. Yıldırım, "Beklemeye gerek yok. Bu yapılan algı operasyonları Türkiye'nin gerçek gücünü yansıtmıyor. Türkiye'nin gerçek gücü ve gerçek potansiyeli, kabiliyeti bunun çok çok üzerinde" şeklinde konuştu.

'FAZLA İHRACATI DESTEKLEYECEĞİZ'

Bir önceki yılın üzerinde yapılan ihracata destek verileceğini açıklayan Yıldırım, "Alın terine akıl terini de katarak, dünyada fark yaratacağız" dedi.

'HAREKAT BİR MÜDDET DAHA DEVAM EDECEK'

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen cemaati üyelerinin, kamu kurumlarında hala yer aldığını belirtti. Yıldırım, "Kamu kurumlarının içerisine yuvalanmış, bütün kurumların sistemini adeta zehirlemiş bir alçak örgütün oluşturduğu mikropları hâlâ temizleyebilmiş değiliz, bunun için gayret ediyoruz. O yüzden de bürokraside, kollukta, yargıda, askerde hala bu temizlik harekatı devam ediyor, bir müddet daha devam edecek" ifadelerini kullandı.