HDP: Genel merkezimizdeki polis ablukası yasadışı

Eşbaşkanları tutuklanan HDP Genel Merkezi'ne girişlere izin verilmiyor. Uygulamayı yasadışı olarak değerlendiren HDP, mahkemeye başvuracak.
HDP Genel Merkezi polis ablukasına alındı. (Fotoğraf: Reuters)

DUVAR – Eş genel başkanları ve milletvekilleri tutuklanan HDP’nin, genel merkez binasına girişlere izin verilmiyor. Yazılı açıklama yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, kararın yasadışı ve keyfi olduğunu belirtti. HDP milletvekilleri ise polislere verilen yazılı bir emir olmadığını söylediler.

‘BİZİMLE DALGA GEÇİYORLAR’

Konuyla ilgili konuştuğumuz HDP’li milletvekilleri yaşananları şu şekilde anlattı: “İlk günden beri sokakları kesip kimseyi sokmayan polis amirlerine soruyoruz ‘bu emri sana kim verdi’. Bu emrin yukarıdan geldiğini söylüyorlar. Bu emri görmek istediğimizde ‘Emir yazılı değil sözlü’ diyorlar. Yapılan hem hukuksuz hem de bizimle dalga geçiyorlar. O barikatların bir an önce oradan kalması gerekiyor.”

Saruhan Oluç, HDP milletvekillerinin tutuklandığı operasyonun ardından partinin genel merkezine girişlerin polis tarafından engellendiğini kaydetti. Oluç, HDP ile dayanışma için gelen siyasi parti, sivil toplum örgütü ve yabancı misyon temsilcilerine de izin verilmediğini aktardı.

‘GAZETECİLER SOKAĞA ALINMIYOR’

Parti çalışmalarının keyfi olarak engellendiği ifade eden Oluç, gazetecilerin binanın bulunduğu sokağa alınmadığını ve bu kararın yasadışı olduğunu belirtti.

“Hükümet temsilcileri partimizin tüzel kişiliğine bir yönelim olmadığını belirtmektedirler. Bu açık bir yalandır” diyen Oluç, “Bu açıklamanın yapıldığı dakikalarda bile Genel Merkezimiz polis tarafından keyfi ve yasa dışı olarak abluka altında tutulmaktadır” ifadelerine yer verdi.

‘TEBLİĞ EDİLMİŞ BİR KARAR YOK’

Polis ablukasının suç olduğunu öne süren Oluç, “Elimizde bize tebliğ edilmiş yazılı bir karar veya gerekçe yoktur. Ankara Valiliği hukuksuz bir abluka uygulamaktadır. OHAL’e sığınarak bu suçu işleyenler bilsinler ki, gün geldiğinde hukuk önünde hesap vermekten kurtulamayacaklardır” dedi.

Saruhan Oluç, konuyla ilgili olarak, uluslararası mahkemeler dahil olmak üzere bütün hukuk yolların başvuracaklarını aktardı. (HABER MERKEZİ)