CHP'den gözaltılara tepki

CHP Milletvekilleri Şeker, Tanrıkulu ve Ağbaba HDP'ye yönelik gözaltıları eleştirdi. Şeker, "Türkiye’ye bir darbe daha vurulduğunu" söyledi.

DUVAR – HDP’ye düzenlenen operasyonla ilgili CHP’den ilk tepki İstanbul Milletvekili Ali Şeker’den geldi. Yaşananların ‘kabul edilemez’ olduğunu belirten Şeker, ‘Türkiye’ye bir darbe daha vurulduğunu’ söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Nursel Aydoğan, Gürser Yıldırım gözaltına alınmasıyla ilgili İleri Haber’e konuşan Şeker, şunları söyledi:

BİR DARBE DAHA VURULDU: 15 Temmuz’da nasıl bir darbe vurulmak istendiyse, tekrar bir darbe daha vuruldu. Demokratik siyasetin kanallarının açılması gerekirken bu, Türkiye’nin şiddet sarmalına sürüklenmesi için yapılan bir provokasyondur.

‘MİLLİ İRADE’DEN SADECE KENDİ OYLARINI ANLIYOR: Milli irade dediklerinden sadece kendilerine verilen oyları anlayan, sadece kendisinin seçilmiş olduğunu düşünen AKP, diğer seçmenlerin oylarının kendileri düşüncülerine göre bir öneminin olmadığını gösteriyor. 6 milyon oy almış bir partiyi parlamento dışına sürüklemek adına bir çalışma içerisine girmiş durumdalar.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK: Demokrasi adına bunu kabul etmek mümkün değil. Daha önce milletvekillerinin parlamentoda gözaltına alındığı süreçleri Türkiye yaşadı. Ve Türk demokrasisine bunlar bir ayıp olarak, bir leke olarak işlendi. Tekrar bu süreçleri yaşamak Türk demokrasisi açısından bir gerileme. Bunu kabul etmek mümkün değil. Sadece kendine demokrat bir anlayış Türkiye’nin geleceğini olumsuz etkileyecektir.

TANRIKULU’NDAN TEPKİ

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise operasyonlara sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Tanrıkulu, Twitter hesabından şunları yazdı: “15 Temmuz’da FETÖ darbesine hayır dedik. Şimdi de AKP darbesine hayır diyoruz!”

‘TÜRKİYE ‘BİR’DEN BÜYÜK’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, HDP’ye yönelik operasyonlara yazılı açıklamayla tepki gösterdi: “Diktatörün Türkiye’ye darbesi sürüyor. Tek bir adamın şahsi hırsları ve hevesleri için ülke adım adım uçuruma sürükleniyor. Milyonların hayatını asla önemsemiyor. Tek derdi var başkan olmak. Kahrolsun senin başkanlığın! Millet iradesi diye meydanlarda caka satan bir diktatörün, muhalefet genel başkanlarını ve milletvekillerini tutuklaması, yaratılan ikiyüzlü rejimin vesikasıdır. Askeri darbe gerçekleşse olacaklar, bugün diktatörün darbesi ile gerçekleşiyor. Türkiye’de kimse darbe olmadığını iddia edemez. Bu darbe ve dikta düzeni ile mücadele edeceğiz. Türkiye’nin “Bir”den büyük olduğunu göstereceğiz”