Alman bakan, HDP'yi Meclis'te ziyaret etti

Almanya Devlet Bakanı Böhmer, HDP'nin Meclis Grubu'nu ziyaret ederek, gözaltılarla ilgili bilgi aldı. HDP Milletvekili Hişyar Özsoy, Türkiye demokrasi tarihinin en karanlık günlerinden birini yaşadığını söyledi.
Almanya Devlet Bakanı Böhmer

DUVAR – Almanya Devlet Bakanı Maria Böhmer, resmi temaslarda bulunmak üzere daha önce geldiği Ankara’da bugün beraberindeki heyetle birlikte HDP’nin Meclis grubunu ziyaret etti. Böhmer, HDP’li Hişyar Özsoy’a “Özellikle şu anki zor durumunuza ilişkin birtakım bilgiler almayı umut ediyorum. Zira HDP milletvekillerinin bazılarının gözaltına alındığını duymuş bulunmaktayız. Sizinle bu konu hakkında görüşmek de istiyoruz” dedi.

HDP’li Özsoy, ise ziyaretlerinden dolayı Böhmer’e teşekkür ederek, şöyle konuştu: “Bugün Türkiye demokrasi tarihinin en karanlık günlerinden birisi maalesef, bu nedenle burada olmanızı bir dayanışma göstergesi olarak anlıyoruz. Burada olduğunu için teşekkür ediyoruz. Gözaltılar ve devam eden mahkeme süreciyle ilgili bilgileri paylaşacağız. Ortada hukuki bir sürecin olmadığını düşünüyoruz. Zaten anayasaya ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı bir şekilde dokunulmazlıkları kaldırılan vekillerimiz yine son derece hukuksuz şekilde gözaltına alınıp önce savcılığa sonra mahkemeye gönderilmişlerdir. Türkiye’de hukukun üstünlüğü yoktur. Hukuk rafa kaldırılmıştır ve kesinlikle tarafsız ve bağımsız bir yargının olduğuna inanmıyoruz” dedi.


‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Gözaltıları, siyasi bir karar olarak nitelendiren Özsoy, “Bu siyasi operasyon  Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılmıştır ve nihai hedefi başkanlık sistemine giderken kendisini 2015’teki haziran ve kasım seçimlerinde durdurmayı başaran HDP’yi saf dışı etmektir. Durum bu kadar nettir bizim açımızdan. HDP olarak barış, demokrasi ve özgürlükler konusunda en ufak bir değişikliğe gitmeyeceğiz. Mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Darbe süreci maalesef bir demokrasi sürecine verilebilecekken Erdoğan, bu darbeyi kendi iktidarını sağlamlaştırmak ve başkanlık sistemine geçmek için fırsat olarak kullanıyor. Biz de bunun önüne geçmek içini sonuna kadar duracağız ve direneceğiz” açıklamasında bulundu.
(DİYARBAKIR-DHA)