HDP'li Figen Yüksekdağ'ın 10 aylık hapis cezası onandı

Yüksekdağ, MLKP üyesi olduğu iddia edilen Yasemin Çiftçi'nin anmasına katıldığı için yargılandı. Yargıtay cezayı onadı. HDP Eşbaşkanı hapis yatabilir.

DUVAR- HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan çarptırıldığı 10 ay hapis cezasını Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi onadı. Suç ‘terör’ kapsamında olduğu için Yüksekdağ’ın 7.5 ay hapis yatması gündeme geldi.

MLKP üyesi olduğu iddia edilen 25 yaşındaki Yasemin Çiftçi için mezarı başında düzenlenen anma etkinliğine katıldığı için Yüksekdağ hakkında soruşturma başlatan Cumhuriyet Savcılığı, Figen Yüksekdağ ile birlikte 7 kişi hakkında ‘terör örgütü propogandası yaptıkları’ suçlamasıyla 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Adana 7’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan HDP Eşbaşkanı savunmasında “Yasemin Çiftçi’nin cenaze törenine, kendisinin her hangi bir terör örgütü üyesi olduğunu bilmeden, sadece sosyalist kimliği nedeniyle, benim de sosyalist olmam ve siyasi bağlılığım ve manevi, insani amaçlarla katıldım. Törende terör örgütü lehine slogan atılmadı, beraatimi istiyorum.” dedi.

AVUKATI: 7 BUÇUK AY HAPİS YATABİLİR

Mahkeme heyeti yargılamanın sonunda, Figen Yüksekdağ ile birlikte Sabahattin Pişkinbaş, Dilek Keskin, Soner Geçgel, Hasan Köse, Meriç Solmaz ve Murat Akıncı’ya ‘terör örgütü propagandası’ yaptıkları gerekçesiyle 10’ar ay hapis cezası verdi. Dosyayı inceleyen Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını onadı.

Figen Yüksekdağ’ın avukatlarından Sevil Aracı Bek, “Yargıtay cezayı onadı ama karar henüz yerel mahkemeye gelmedi. Karar mahkemeye ulaştıktan sonra, mahkeme savcılığa yazı yazarak gereğinin yapılmasını isteyecek. Normalde 10 aylık hapis cezasının yatarı yok ama, terör suçundan ceza verildiği için 10 aylık hapis cezasının 7.5 ay yatarı var” diye konuştu.