'Avrupa'ya gitmeye çalışan Müslümanları gördükçe kinim, hırsım artıyor'

Cumhurbaşkanı ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Avrupa'ya kaçan mültecileri gördükçe 'hicap duyduğunu' söyledi. Erdoğan, AB ülkelerini mülteciler için para göndermemekle eleştirdi.

DUVAR- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü 6. Bakanlar Konferansı’nda konuştu. Erdoğan, Suriyeli mülteciler konusunda Avrupa Birliği’nin tutumunu eleştirerek “Dergilerinin kapaklarına Aylan bebeğin resmini basmak suretiyle bir şeyler kotarmaya çalıştıklarını görünce hırsım artıyor, kinim artıyor. Avrupa ülkelerine gitmeye çalışan Müslümanları gördükçe utanıyor, hicap duyuyorum bir taraftan da kinim, hırsım artıyor” dedi.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye verdiği sözü tutmadığını belirten Erdoğan, “Temmuz başına kadar 3 milyar Avro göndereceğiz dediler, hâlâ gelecek. Bu parayı bize göndermiyorlar he, onu da söyleyelim. Uluslararası koalisyona geliyor, Türkiye’nin bütçesine gelmiyor bilsinler.” diye konuştu.

‘SURİYE’DE, IRAK’TA, AFGANİSTAN’DA YAŞANANLARDAN HİCAP DUYUYORUM’

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Türkiyeli bir Müslüman olarak Suriye’de, Irakta, Afganistan’da yaşananlardan hicap duyuyorum. İtilip kakılmak pahasına Avrupa ülkelerine gitmeye çalışan Müslümanları gördükçe utanıyor hicap duyuyorum bir taraftan da kinim, hırsım artıyor. O dergilerin kapağına Aylan bebeğin resmini basmak suretiyle ondan bir şeyler kotarmaya çalışanları gördükçe hırsım kinim artıyor. Çünkü dürüst, samimi değiller. Aylan bebeği oraya atan sebepler kim, nasıl oldu? Ümera bebeğin resmini ekranlara getirtmek iş değil. Onları o hale getiren kim? Önce bunu hesabını verelim. Botların içinde 70, 100 kişi botu batıran batı zihniyetini acaba ne zaman zihnimizde batıracağız? Müslümanların içine düşürüldüğü bu duruma isyan etmeyenin bırakın imanını, insanlığından şüphe ederim.”

“BİZE ‘IRAK, SURİYE’Yİ TRİBÜNDEN SEYREDİN’ DENİYOR” 

“Hazırlıklılarımızı yine yapıyoruz. Birileri bize akıl veriyor. ‘Irak, Suriye ile bu kadar ilgilenmeyin siz tribünden seyredin’ deniyor. Suriye’ye, Irak’a sınırı olan biziz. Bombalar düştüğü zaman bizi vuruyor. Nasıl duyarsız kalırız.”

“Sabır, sabır , sabır sonunda Gaziantep’te bir kına törende bir gencin vücuduna bombaları bağlayıp patlattılar. Artık dedik daha duramayız. Artık Suriye’ye Özgür Suriye Ordusu ile gireceğiz Özgür Suriye ordusu ile girdik. Cerablus’tan önce DEAŞ’ı attık güneye doğru kovalama devam etti.”

‘TÜRKİYE BÖYLE BİR DEVLETE MÜSAADE ETMEYECEKTİR’

“Hedef, El Bab’a kadar inmek. Orayı terörden arındırılmış bir bölge haline getirmek istiyoruz. Bu kardeşiniz kaç yıldır ilgili ülkeler ile bu konuyu konuştu. El Rai’de sadece Araplar var. El Bab keza öyle. Öyle bir operasyon yapıyorlar ki, burada Türkiye’nin karşısında PYD ve YPG’yi buralara yerleştirmenin gayreti içindeler. Suriye ile Türkiye arasında Yeni terör devleti oluşturmak işitiyorlar. ‘Kusura bakmayın Türkiye böyle bir devlete müsaade etmeyecektir’ dedik ve adımımızı attık.”

‘SURİYE’DE KİMSENİN GÖZÜ OLMASIN’

“‘Suriye’de kimsenin gözü olmasın Suriye, Suriyelilerin’ dedik. Buralara önce DEAŞ’ı yerleştirdiler. Sonra DEAŞ’ı çıkartarak PYD, YPG’yi yerleştirdiler. Kusura bakmasınlar. Biz burada bedel ödedik. Hala demeye devam ediyoruz. 2 milyon 700 bin Suriyeliye biz bakıyoruz. Şu ana kadar hepsi yaklaşık faturalı olan 14 milyar dolardır. STK’lar da bir o kadar harcama yaptık.”

‘3 MİLYAR EURO GÖNDERECEĞİZ DEDİLER HÂLÂ GELECEK’

“Dürüst, samimi değiller. 3 milyar Euro göndereceğiz dediler hâlâ gelecek. Bizim bütçemize de gelmiyor. Kızılay dediler tamam dedik. Yok samimi değiller. Benim canımı yakan bu. Kalbimin dili yok. Ondan ne kadar bizarım deniyor ya. Dillendirmeye devam edeceğim.” (DHA/İSTANBUL)