Demirtaş, Cumhuriyet gazetesinde: Mars'ta şehir kurulurken...

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve milletvekili Celal Doğan, Cumhuriyet gazetesinin Ankara bürosunu ziyaret etti.

ANKARA – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhuriyet gazetesi Ankara bürosunu ziyaret etti. Demirtaş’ın ziyaretine HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve İstanbul Milletvekili Celal Doğan da eşlik etti. HDP heyeti dün yönetici ve yazarları gözaltına alınan gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile görüştü. Demirtaş görüşmeden sonra çıkışta yaptığı açıklamada, “Tüm gazeteler Saray’dakine biat manşetiyle çıksın istiyorlar. Mars’ta yaşam arandığı bu çağda, bu mümkün değil. Cumhuriyet gazetesi bugün ‘Teslim olmayız’ manşetiyle çıktı. Evet. Önemli olan teslim olmadığımızı, olmayacağımızı göstermektir” dedi.

Demirtaş açıklamasında şunları söyledi, “Değerli arkadaşlar öncelikle dün Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılanın son derece açık bir şekilde, siyasi bir operasyon olduğu anlaşılan gözaltılar, Cumhuriyet Gazetesi’ne dönük baskılar nedeniyle dayanışma ziyareti için buradayız. Ankara Temsilcisi Erdem Gül şahsında bütün Cumhhuriyet çalışanlarına, gözaltında bulunan bütün Cumhuriyet yazar ve yöneticilerine buradan dayanışma duygularımızı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Türkiye’de uzun süredir anayasa evrensel hukuk ilkeleri kanunlar askıya alınmış durumda. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da bunu Allahın lütfuna çevirmek isteyen Saray’daki anlayış ile hükümet el ele verip KHK’lerle bütün temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı yeni bir baskı süreci başlattılar. Tabi ki bu toplumun tamamına sirayet etmesini arzuladıkları korkunun baskının zulmün görülmemisi, duyulmaması için yapılaması gereken en etkili şey muhalif medyayı, AKP’ye biat etmemiş medyayı kontrol altına almaktır. Kapatmak, tehdit etmek, baskı altına almaktır. Bu geçmiş iktidarlarında sık sık denediği ve dünyada birçok baskıcı hükümetlerin, iktidarların ve diktatörlerin denediği bir yöntemdir.”

‘HERKESİ TESLİM ALMAK MÜMKÜN DEĞİL’

“Bu çağda insanların Ay’da Mars’ta şehir kurmaya çalıştığı, bunun arayışlarının olduğu bir çağda basın sansürleyebilmek hem teknik olarak mümkün değil, hem de bu kadar inançlı insanın, bu kadar direngen insanın milyonların olduğu bu ülkede herkesi teslim almak mümkün değil” diyen Demirtaş sözlerini şöyle tamamladı, “Ben sayın sayın Erdem Gül şahsında, bir kez daha bütün Cumhuriyet çalışanlarına, okurlarına, emekçilerine, onların şahsında bütün basın emekçilerine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Gözaltına alınmış Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerinin hemen bugün, gecikmeksizin serbest kalmaları lazım. Hele hele bazı arkadaşlarımızın sağlık durumlarının da son derece ciddi olduğu rahatsız oldukları dikkate alınarak, tamamının bugün serbest bırakılmasını bekliyoruz. Avukat görüş yasağı getirilmiş olması da tam bir hukuksuzluktur. Buradan arkadaşlarımızla her türlü dayanışmayı sergileyeceğimizi ifade ediyorum.”

(DUVAR)