HDP, BM'yi Şırnak'a çağırdı

Şırnak'a yardım gönderilmesinin engellendiğini iddia eden HDP'li Baluken, "Halep'e yapılan insani yardımların aynısını Birleşmiş Milletler bir an önce Şırnak için devreye koymalıdır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Meclis Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı. Baluken, sokağa çıkma yasağı ilan edilen Şırnak'taki operasyonlar ve mevcut duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Baluken'in mesajları şöyle:

80 İLDE OHAL VAR: Şu anda Türkiye'de 80 ilde olağanüstü hal, Şırnak'ta ise insanlığın ve tarihin henüz isimlendirmediği bir zulüm ve ölüm rejimi var. 213 gündür yani tam 7 ayı aşkın bir süredir Şırnaklılar Şırnak'a ayak basamıyor. Yedi aydır bir kentte sokağa çıkma yasağı ve kent merkezini adeta haritadan silecek şekilde talan eden bir rejimle karşı karşıyayız.

YARDIMLAR ENGELLENİYOR: Bugüne kadar Şırnak'a yapılan bütün yardımları engelleyen bir anlayış var. Yani Şırnak'ı yakan, yıkan, talan eden zihniyet Şırnak'a en küçük yardımların gitmesine bile engel çıkarıyor. Bugüne kadar giden bütün gıda malzemelerine, bütün ihtiyaç malzemelerine buradan verilen talimatla valilik tarafından el konuldu. Hiçbir sivil toplum örgütünün Şırnak'a yardımları ulaştırmasına müsaade etmiyorlar.

ÇADIRLARDA YAŞAYANLAR: Aynı şekilde, yaklaşan kış nedeniyle şu anda çadırlarda yaşayan Şırnaklılar için orada bir barınak, bir ev kurma adına sivil toplumun malzemesini sağladığı, belediyenin altyapısını ve arsasını, arazisini tahsis ettiği çalışmaya da AKP Hükümeti bizzat Erdoğan'ın talimatıyla çok bilinçli bir şekilde engel koyuyor. Yani Şırnaklıların kışı orada, çadırlar altında, soğukta geçirmesi için özel bir çaba, özel bir çalışma yürütüyor. Şu anda dışarıda bulunan 400 aile kışı hangi koşullarda karşılayacak? Siz Şırnak'la ilgili herhangi bir şey yapmıyorsanız, bırakacaksınız, orada sivil toplum örgütü yapacak, halkın kendisi yapacak ve Şırnaklılar bu kışı bir çatı altında geçirecek.

HALEP İÇİN GÖZYAŞI DÖKÜYORSUNUZ: Şırnak'ta şu anda eğitim yok, Şırnak'ta eğitim durmuş durumda. 64 bin Şırnaklı yedi aydır Şırnak'a ayak basamıyor. Kenan Evren bile bunu yapmadı. Saddam rejimi, Orta Doğu'nun en kanlı diktatörleri bile böyle bir zulmü reva görmediler. Çıkıp Halep için sahte gözyaşı döküyorsunuz, 'Halep'e -bilmem- yıkım yapıldı, Halep'e insani yardım gitsin.' diyorsunuz. Ya Halep'ten önce bir Şırnak'a bakın siz. Şırnak'a insani yardıma izin vermeyenler çıkıp Halep'e insani yardım çağrılarıyla kendi ikiyüzlülüklerini ortaya koyuyor.

BM'YE ÇAĞRI: Hükümet'ten ya da devletten beklenti içerisinde değiliz. Türkiye halklarının, mutlaka, bir an önce ayağa kalkması ve Şırnak'a elini uzatması gerekiyor. Bir çağrım da Birleşmiş Milletler'edir: AKP hükümeti elinde bulundurduğu devlet imkanlarıyla Şırnak'a özel bir konsept uyguluyor. Halep'e yapılan insani yardımların aynısını Birleşmiş Milletler bir an önce Şırnak için devreye koymalıdır. Bakalım Birleşmiş Milletler eliyle insani yardım gelince siz yine çıkıp o insani yardımları tıpkı Esad rejimi gibi engelleyecek misiniz, engellemeyecek misiniz?

HURŞİT KÜTLER NASIL KURTULDU: Biz Hurşit Külter'in sağ olarak ortaya çıkmasından utanç değil, onur duyuyoruz. Hurşit Külter, yürütmüş olduğumuz kampanyaların neticesinde sağ kurtulmuştur. On üç gün boyunca, orada bir çete yapılanması tarafından resmi kayıtlara geçmeyecek şekilde gözaltına alınmış, ağır işkencelere maruz kalmıştır. Hurşit Külter, yürütülen kampanyalar neticesinde infaz edilememiştir ve daha sonra tutulduğu bir bodrum katından canını kurtararak, zorlu bir yolculuktan sonra da kamuoyuna o açıklamayı yapmıştır. Hurşit'in kemiklerini değil, canlı sözlerini duymaktan büyük bir onur duyduk. Keşke Cizre'de katledilen 141 Hurşit'i de bu şekilde kurtarabilmiş olsaydık. (HABER MERKEZİ)