Yıldırım-Kılıçdaroğlu anayasa ve ihraçları konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na OHAL'in uzayabileceği mesajını verdi. Ayrıca MİT'ten gelecek rapor doğrultusunda akademisyenlerin durumunun yeniden değerlendirileceğini söylediği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun AK Parti Genel Merkezi'ndeki görüşmeleriyle ilgili detaylar ortaya çıktı.

Yıldırım ve Kılıçdaroğlu'nun baş başa gerçekleştirdikleri ikili görüşmeye ilişkin Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, şu detaylar ön plana çıktı:

"Sayın Başbakanımız ile CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı görüşmede FETÖ/PDY soruşturması konusu ele alınmıştır. Sayın Başbakanımız da bu konuda titiz bir çalışma yürütüldüğünü, bu amaçla şikâyetlerin değerlendirilmesi için her ilde valilikler bünyesinde kurullar oluşturulduğunu ifade etmiştir.

Görüşmede mini anayasa değişikliği konusundaki çalışmalar değerlendirilerek bir an önce uzlaşma ile bu çalışmaların sonuçlandırılması konusunda ortak görüş benimsenmiştir.

Sayın Başbakanımız ülkemizin yürüttüğü terörle mücadele konularında ve Suriye'de yürütülen Fırat Kalkanı operasyonuyla ilgili olarak Sayın Kılıçdaroğlu'na bilgi vermiştir."

AKADEMİSYENLERİN DURUMU

Görüşmede, OHAL kapsamında açığa alınan ya da görevden alınan akademisyenlerin durumu da gündeme geldi. Başbakan Yıldırım'ın MİT'ten gelecek rapor sonrası akademisyenlerin durumunun yeniden değerlendirileceğini söylediği öğrenildi.

OHAL UZAYACAK MI?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ardından Başbakan Yıldırım da, OHAL'in uzayabileceği mesajını Kılıçdaroğlu'na bizzat iletti.

TUTUKLU ERLERİN DURUMU

Görüşmede ayrıca, tutuklu er ve erbaşların tahliyesi de görüşüldü. Ayrıca, Yıldırım'ın 'FETÖ' soruşturmasında imzasız ihbar mektuplarının işleme konulmaması için genelge çıkartılacağını söylediği belirtildi.

1 SAAT 45 DAKİKALIK GÖRÜŞME

Görüşme bugün AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşti. Görüşme için saat 10.00'da AK Parti Genel Merkezi'ne gelen Kılıçdaroğlu'nu, makam aracından inişinde Başbakan Yıldırım karşıladı.