'Hakkari ve Şırnak OHAL'le ilçe yapılacak'

CHP'li Özel, hükümetin Hakkari ve Şırnak'ı ilçe yapmak için çalışma başlattığını öne sürdü. Özel belediyelere kayyım atanmasına ilişkin de kararname çıkarılacağını iddia etti.

DUVAR – CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, AK Parti hükümetinin Hakkari ve Şırnak’ı ilçe yapma hazırlığında olduğunu öne sürdü.

TBMM tatile girmeden önce çıkarılan torba yasada iki ilen ilçe yapılmasına yönelik düzenleme olduğunu ancak hükümetin son anda geri adım attığını hatırlatan Özel, şöyle dedi:

“O torba yasanın içinde tüm muhalefet partilerinin karşı çıktığı düzenlemeler vardı. Birincisi kamu mallarının satılmasına izin veren özelleştirilme maddesi, ikincisi rektörlerin öğretim görevlilerinin oylarıyla seçilmesi yerine YÖK tarafından adayların belirlenmesi, Cumhurbaşkanının birini ataması, üçüncüsü belediyelere kayyum atanması maddesi, dördüncüsü de Hakkari ile Şırnak’ın il olmaktan çıkarılması yerlerine Yüksekova ve Cizre’nin il yapılması maddesiydi.”

‘AK PARTİ SÖZ VERDİ’

Bu Dört maddeye muhalefet partilerinin karşı çıktığını belirten CHP’li Özel şöyle devam etti:
“CHP bu noktadan sonra fiili direniş hakkını da gündeme getirdi. Partiler arası diyalog kapısı aralandı. Dört madde metinden çıkarılarak uzlaşıldı. ‘AK Parti bu düzenlemelerden vazgeçiyoruz’ diye söz verdi. Geri çekme önergesi verdi. Meclis açıkken kanun metninden bu maddeler dört partinin oylarıyla çıkarıldı. Meclisin iradesi Hakkari ve Şırnak’ın il olması yönünde tecelli etti.”

‘BELEDİYELERE KAYYIM DA GELİYOR’

Meclis kapatıldığı için şu anda bu konuda yasal düzenleme yapmanın mümkün olmadığına dikkat çeken Özel şöyle devam etti: “OHAL Kanunu’nun verdiği yetki ile kanun hükmünde kararnameler çıkıyor. OHAL dönemi kanun hükmünde kararnameleri OHAL süresi ile sınırlıdır. Ama aldığımız duyumlar var, meclis kulislerinde zaten konuşuluyordu. Ama artık doğrudan bakanların ifade ettiğini ve bu hazırlıkların olduğunu doğruladıklarını görüyoruz. AKP Hükümeti, kanun hükmünde kararname ile Hakkari ile Şırnak’ı il olmaktan çıkarmak üzere hazırlık yapmaktadır. Belediyelere kayyum atama, rektör atamaları ve özelleştirme maddeleri kanun hükmünde kararname ile düzenlenme hazırlığındadır.”

‘ANAYASA MAHKEMESİ’NE GİDERİZ’

CHP’li Özel, TBMM iradesinin ‘Hakkari, Şırnak il kalacak’ dediğini, buna rağmen hükümetin anayasal sınırları aşarak bu iki ili ilçeye çevirmeye çalıştığını öne sürerken şöyle dedi:

“Hükümet bize, hem de Hakkari ile Şırnak’a verdiği sözü çiğniyor. Yaptıkları düpedüz siyasi ahlaksızlıktır. Eğer AKP bunu yaparsa meclis açıkken alınan karara karşı, tatildeyken kanun hükmünde kararname ile Meclis’e karşı darbe yapmış olacaktır. Hakkari ile Şırnak’a sesleniyoruz. Hepiniz il olarak kalmaktan dolayı sevindiniz. Şimdi AKP hükümeti sizi ve bizi kandırdığını ifade ediyor. Bu konuda tüm Türkiye’yi meclise karşı hükümet darbesine dikkatli olmaya, direnmeye davet ediyoruz. Düzenleme olması halinde Anayasa Makemesi’ne gideyeceğiz. AKP aklını başına alsın, meclise verdiği sözü çiğnerse tepkimiz çok sert olacak.”

‘CİZRE VE YÜKSEKOVA DA İL OLSUN’

İl sayınını iki artmasında sakınca olmadığının altını çizen Özel, “Hakkari ve Şırnak il olarak kalsın. Cizre ve Yüksekova da il olsun. Bunda hiçbir sakınca yok. Hakkari ve Şırnak’ı cezalandırmak istiyorlar. Yapılmak istenen, bazı şeyleri bahane ederek bu iki ilin hakları ellerinden almak” dedi. (MANİSA/DHA)