Yıldırım'dan Der Spiegel'e yanıt: Yemezler

Der Spiegel'de, Cerablus operasyonunun asıl amacının Kürtler olduğu yazıldı. Başbakan Yıldırım, "Yemezler. Aslı astarı yok" dedi.


DUVAR –
Başbakan Binali Yıldırım, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’u kabulu sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım, Alman Der Spiegel’deki ‘Fırat Kalkanı operasyonunun hedefinin Kürtler ve uzun süreli işgal’ olduğu yorumunun sorulması üzerine şu yanıtı verdi:

“Bu dergi herhalde bir başka gezegende yaşıyor. Dünyadan haberi yok ya da kuyruklu yalan haberler yapmayı kendine iş edinmiş. Hiçbir şey yapmayı bilmiyorsa ABD Başkan yardımcısının, AB liderlerinin açıklamaları dinlesin. Ona göre haber yapsın. Türkiye bir yanda IŞİD’le mücadelede zayıf kalıyor diye yalan iddialarda bulunacaksınız, IŞİD’in üzerine gidip masum insanların hayatını kurtarınca da böyle yazacaksınız. Yemezler. Bunları aslı astarı yoktur. Bizim askerimizin görevi sınırlarımızın güvenliğini sağlamak ve vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini teminat altına almaktır. Türkiye’nin yaptığı budur. Biz sınırlarımızın güvenliğini, vatandaşlarımızın emniyetini yüzde 100 sağlayıncaya kadar, DAEŞ unsurlarını bölgeden çıkarana kadar operasyonlara devam edeceğiz.”