Numan Kurtulmuş: İçki içen de, içmeyen de gelecek

15 Temmuz darbe girişi ve ardından yaşanan tasfiye kamuda yeniden yapılanmayı zorunlu kılıyor. Peki bu nasıl olacak? Kurtulmuş'a göre sekülerlere de devlet kadroları içinde yer verilmeli.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Fox TV'de katıldığı Çalar Saat programında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Kurtulmuş, darbe girişimi sonrasında kamunun nasıl yeniden yapılandırılması gerektiğini anlatırken "İçkisini içen de gelecek, içmeyen de gelecek, hanımı başörtülü olan da gelecek, olmayan da gelecek. Böylesine bir özgürlük ortamını devletin kadroları içinde sağlarsanız, Kimse FETÖ'ye ihtiyaç duymayacak. Esas kırmamız gereken şey bu" ifadelerini kullandı.

Sputnik'in haberine göre şeffaflığını önemini vurgulayan Kurtulmuş, "Dini ya da seküler fark etmez, gerçekten ehliyeti, liyakatı ve millete sadakatı olan insanlar gelsinler, devletin kadroları içinde yer alsınlar. Ümit ederim ki 15 Temmuz saldırısı böyle bir dönüşüme de vesile olur. Bu anlamda Türkiye büyük hayır sağlamış olur diye düşünüyorum. Bu tarihi meselemizdir. Herkes kendi düşüncesiyle mezhebiyle meşrebiyle siyasi görüşüyle kendisine bir kariyer imkanını devletin çatısı altında bulabilmelidir. Bu olursa zaten bu örgütlere ihtiyaç yok." dedi.

'BÜTÜN DARBELERDEN ÇOK DAHA FARKLI'

15 Temmuz'da yaşananın kalkışma mı, darbe mi, bunun hedefinin ne olduğu yönündeki soru üzerine Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"İlk andan itibaren gördüğümüz, anladığımız şey şu; bu Türkiye'deki diğer bütün darbelerden çok daha farklı. Bütün darbeler haindir ama bu hainlikte bütün darbelerin toplamından daha hain bir darbe. Darbelerin hepsinin temel amacı siyaseti değiştirmek. 'Bu siyasetle olmuyor, bizim istediğimiz bir siyaset kurulacak.' Partileri kapatıyor, başbakanları idam ediyor. Rahmetli Adnan Menderes'i şehit ettiği gibi. Hükümetlerin altından zorla koltuğunu alıyor. Rahmetli Erbakan'ın altından zorla koltuğunu aldığı gibi. Parlamentoyu tamamen kapatıyor, bütün siyasi partileri kapatıyor, 12 Eylül'de olduğu gibi. Ama sonuçta birkaç sene sonra normalleşmeye dönüyor. Ama çok tortu bırakıyor çok acılar, kahırlar bırakıyor. Ama sonuçta siyasette yönetimi değiştirmek üzere başlamış olan bir husus, bütün darbeler. Fakat bu darbe daha haince. Bu darbe siyaseti istikrarsızlaştırmak, siyaseti tamamen Türkiye'nin gündeminden kaldırmak, önce bir iç savaş çıkarmak ve arkasından da Türkiye'yi yabancı işgale hazır hale getirmek için hazırlanmış bir senaryo. Çok açık. Yeni bilgilere ulaştıkça yeni birtakım elimize somut veriler geldikçe bunu çok daha net görüyoruz. Bu sadece bir darbe teşebbüsü değil."

"FETÖ olarak adlandırılan yapı, askere sızmış. Ama devlet kadrolarına baktığınız zaman bizzat yerleştirilmişler. Bu bir eleştiri olarak hükümetin önünde. Bunun için net, somut bir çalışma var mı?" sorusu üzerine Kurtulmuş, şöyle yanıt verdi:

'KENDİ ARALARINDA BİR HUKUK GELİŞTİRDİLER'

"Bu adamlar tarih boyunca bir çok ezoterik grubun olduğu gibi, bir çok batıni unsurun olduğu gibi geniş Müslüman kitlesinin içerisinde sadece kendi çok dar kitlelerini Müslüman olarak tanımladılar, kendi aralarında bir hukuk geliştirdiler ve diğerlerini kendi İslam çerçevelerinin dışında gördüler. En büyük namussuzluk buradaydı, en büyük ihanet buradaydı. Senelerdir bu ihanet görülmedi. Bu anlamda tarih olarak belki Hasan Sabbah örgütünden daha batıni bir örgüttür bu örgüt. Ondan sonra diğer sapıklıklarsa, baştaki kişiyi bir mehdi olarak görmek, onun yaptığı her şeyi masum olarak kabul etmek, bunlar itikadi sapıklıklardır. Ama sosyolojik anlamda en büyük sapkınlığı burada ortaya koydular. Bir başka önemli şey bu topraklardaki İslami geleneğin temel özelliği, açık olmasıdır. Bu topraklardaki açık Müslüman örgütlenmelerin zıttına bu adamlar son derece kapalı, son derece toplumdan uzak ve kamusal alanın dışında kendisine bir alan belirlemiş bir örgütlenme yaptılar. Dolayısıyla cemaat derken bu adamlara ne İslami anlamda, ne de sosyolojik anlamda cemaat diyemeyiz. Bunlar hem İslami cemaat fikrinin köküne kibrit suyu ekmişlerdir hem de sosyolojik olarak cemaati dağıtmışlardır."

'KİMSE FETÖ'YE İHTİYAÇ DUYMAYACAK'

'FETÖ'nün askerin içinde nasıl yuvalandığına değinen Kurtulmuş, 28 Şubat'tan sonra mütedeyyin kesime karşı histeriyle hareket edildiğini, sosyal toplantılar, balolar yapılması yönünde talimatlar verildiğini anlattı:

"O tür ailelerden gelen insanların önünü kapatırsanız, FETÖ gibi adamlar da çıkıp diyor ki 'Merak etme ben seni yükseltirim' diyor. Bu sefer bir gizli örgütlenme, paralel bir yapılanmaya zemin hazırlıyorsunuz. İçkisini içen de gelecek, içmeyen de gelecek, hanımı başörtülü olan da gelecek, olmayan da gelecek. Böylesine bir özgürlük ortamını devletin kadroları içinde sağlarsanız, FETÖ'ye ihtiyaç duymayacak kimse. Esas kırmamız gereken şey bu. Hem demokratikleşmeyi sağlayacağız, siyasal katılımda kimsenin önünde engel kalmayacak hem de şeffaflaşmayı sağlayacağız. Devlet 79 milyonun devletidir, kimsenin devleti değil, kimsenin babasının malı değil.

'TSK'NIN TEK İŞİ VAR, VATAN SAVUNMASI'

"İtirazımız şunadır; Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek işi var. Vatan savunmasıdır, ülke savunmasıdır. Sadece ülke savunmasına kendisini tahsis etmiş olan, siyasette aklı olmayan, siyasette gözü olmayan, siyasete bir türlü müdahale etme histerisi içerisinde olmayan bir Türk Silahlı Kuvvetlerinin inşa edilmesi lazım. İnşallah bu 15 Temmuz saldırısı, kalkışması Türkiye'ye böyle bir zemin hazırlayacak ve bunda da muvaffak oluruz diye ümit ediyorum. (HABER MERKEZİ)