Kurtulmuş: Suikast girişimleri olabilir

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, firardaki SAT komandoları için, "Belki bireysel anlamda suikast teşebbüslerine karşı uyanık olmak lazım" uyarısında bulundu. Kurtulmuş, 15 Temmuz darbe girişiminin amacının, Türkiye'yi dış işgale hazırlamak olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, OHAL'in 3 ayda daha  kısa sürebileceği gibi uzatılabileceğini de söyledi. Darbe girişimiyle ilgili çok flu nokta olduğunu belirten Kurtulmuş "Önceden bilsek önlerdik. Önleyememişsiniz. Bir sürü zaafiyet var. Cumhurbaşkanımızı bulsalardı infaz ediyorlardı. Çok açık. Başarılı olsalardı ne yapacaklarına dair bir talimatname ortaya çıkmış" dedi.

Kurtulmuş, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Asker-sivil ilişkileri ile istihbarat yapıları arasındaki koordinasyon noktasında yapısal sıkıntılar olduğunu anlatan Kurtulmuş, bu noktada ne gerekiyorsa yapılacağını ifade etti.

Kurtulmuş özetle şunları söyledi:

"3-5 ÇAPULCU DEĞİL: 3-5 tane çapulcu bir araya gelerek bu darbe hazırlanmadı. Bu darbe uzun yıllar içerisinde ordunun içerisine yerleştirilmiş sadece ordu değil eğer başarılı olsalardı ne yapacaklarına dair bir talimatname ortaya çıkmış. Belki de sadece 15 Temmuz akşamının hazırlığı haftalar aylar sürmüş. Cinayet çetesinin bir kısmı yakalanmış ama muhtemeldir ki hala bir kısmının dışarıda olduğu daha da önemlisi bunların sivil ayaklarının ortaya çıkarılmamış olduğu mümkündür. Parti bayrakları olmadan bir Türkiye mitingi olarak bunların organize edilmesi gerekir. Bu kürsü AK Parti'nin olduğu kadar CHP'nin MHP'nindir. Bu nöbete devam edeceğiz. Bu duyarlılık devam edecek. Alanlarda her partiden insanlar bir araya geldi Allah razı olsun. CHP mitingine de AK Parti'den katılım olacak.

TSK ENVANTERİNDE KAYIP YOK: Çok spekülasyonlar da oluyor. Bunlar resmi makamlarca teyit edilmediği sürece inanmamak lazım. Şu anda TSK envanterinde olan hiçbir aracın kayıp olmadığını açıkça söylemek lazım. Birliklerine henüz dönmemiş olanlar var. Bunların sistematik bir darbe tehdidi içinde olma ihtimalinin olmadığını ifade etmek gerekir ancak belki bireysel anlamda suikast teşebbüsleri, provokasyon tehditlerine karşı uyanık olmak lazım: Bunların ortaya çıkaracağı provokasyonlar olabilir bilgi kirliliğine itibar etmediğimiz sürece bunları engelleriz.

DARBE NE TARAFA DOĞRU EVRİLECEK: Darbe girişiminin öncesi sonrası hatta şurada dahi çok flu noktalar var. Uçaklar havada dolaşmaya başladıktan sonraki süreç özellikle darbe ne tarafa doğru evrilecek süreci de önemli bir süreç. Yani bunların hepsi ortaya çıkar.

TSK EMİR KOMUTA İÇERİSİNDE OLMAMIŞTIR: Bizim meselemiz üzüm yemektir çok şükür TSK emir komuta içerisinde bu girişimin içinde olmamıştır. Boğaz Köprüsü'nde askerlerin teslim alınması darbenin bittiğinin ilanıdır.

CUMHURBAŞKANIMIZI BULSALARDI İNFAZ EDİYORLARDI: Ama Allah muhafaza 15 Temmuz akşamı iş başka olsaydı yani darbe bu tarafa değil o tarafa devrilseydi bugün bambaşka bir Türkiye'den bahsediyor olacaktık. Belki çoğumuz hayatta olmayacaktık. Birinci derece Cumhurbaşkanımıza yönelikti. Cumhurbaşkanımızı bulsalardı infaz ediyorlardı. Çok açık. Ama ondan sonra devleti yöneten kimi nerede bulurlarsa infaz edeceklerdi.

TÜRKİYE'Yİ DIŞ İŞGALE HAZIR HALE GETİRMEK İSTEDİLER: Bu sadece darbe değil evet bir darbe kısmı var ama bunların zihnindeki şey sadece bir darbe değil. Darbe yaptıktan sonra Türkiye'yi şehir şehir köy köy silahlı farklı grupların eline teslim etmek ve ondan sonra Türkiye'yi işgale hazır hale getirmek. Bu şimdiye kadar gördüğümüz darbelerin hepsinden çok farklıdır. Türkiye'yi dış işgale hazır hale getirmek istediler. Bu çok ağır bir ders oldu. Bu namussuz, aşağılık herifler, bütün kurumların birbirlerine şüpheli bakacak bir dönemin de kapısını açmaya çalışıyorlar. Yapısal sorunlar çözülmeli."