Kılıçdaroğlu'ndan TOKİ referandumu çağrısı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Suriyelilere vatandaşlık ve TOKİ'den ev açıklamalarına tepki gösteren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu "Kardeşim Suriye'de yakılan yıkılan evler var onları yapalım! İlla diyorsan ki biz bunu yapacağız: Sen düne kadar milli irade diyordun, gel şunu millete soralım, hodri meydan!" çağrısında bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail'le varılan mutabakat için, " 20 milyon Dolar'a Türkiye'nin özgürlüğü, iradesi, saygınlığı İsrail'e satıldı" yorumunda bulundu. Suriyeliler için de TOKİ'den konut yerine ülkelerindeki evlerin imarında yardımcı olunması önerisinde bulunan Kılıçdaroğlu, konunun önemli toplumsal sorunlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

İSRAİL'LE MUTABAKAT: İHH itiraz edecek gibi oldu. Erdoğan, bağırdı fırçasını attı. "Yardım götürürken dönemin başbakanına mı sordunuz" dedi. Bunlardan tık yok. Bir yerden besleniyorsan oraya mahkum olursun. Vakıfsan beslenmeyeceksin yuları takarlar. Teslim oldular. Oysa izni Erdoğan vermişti. Büyük lokma ye, büyük söz konuşma. Büyük lokmanın çok daha ötesinde malı götürdüler. Ama ettikleri büyük lafların tamamının altında kaldılar. Tükürdüler, tükürdüklerini yalattılar.

SURİYELİLERE VATANDAŞLIK: 6 milyon işsiz var. 17 milyon fakirimiz var. Suriyelilere karşı değilim, misafirimiz. Savaştan kaçıyorlar niye geldiniz diye hiç bir zaman söylemedik. Kimse Türkiye'de kalmak istemiyor. Demokrasisi gelişmiş ülkelere Avrupa'ya gideceğim diyor. Niye vatandaşlık veriyoruz? Gaziantep eğer önlem alınmazsa önümüzdeki süreçte çok daha ciddi tehlikeler ile karşılaşabilir. IŞİD'in yuvalandığı bir yerdir Gaziantep. Bu açıklama ile Avrupa derin bir nefes aldı. Artık kimse bize gelmeyecek. Türkiye vatandaşlık veriyor. Niye yardım yapalım ki, nasılsa Türkiye bunları kabul etti. Suriye'de savaş sonrası onarıma bile Avrupa Birliği bu açıklamadan sonra katılmayabilir. Eğer bunları alırsanız Türkiye'nin sosyal dokusu bozulacak. Türkiye'nin açıkça genleri ile oynanıyor. Güvenlik sorunu var kimin mahzun, kimin terörist olduğunu kimse bilmiyor. Böyle bir açıklama için aklını peynir ekmek ile yemek gerekir. hangi gerekçe ile böyle bir açıklama yapılıyor.

GETTOLAR OLUŞACAK VE BU KAMPLAŞMALARA GERİLİMLERE YOL AÇACAK: Büyük kentlerde Gettolar oluşacak ve bu kamplaşmalara gerilimlere yol açacak. Daha geçtiğimiz günlerde Suriyelilere vatandaşımız çatıştı. Önümüzdeki günlerde çatışmalar çok daha farklı noktalara gidebilir. Bunlar devleti yönetemiyor. Strateji bile üretemezler.

İHANETTİR:  Eğer bütün bunları Türkiye'de yeni bir rejim kurgulamak için yapıyorlarsa bu da Türkiye'ye ve bizim insanımıza karşı bir ihanettir. Başkanlığı getireceğim. Bunlar da bize oy verecekler diye bir arayış içindeyse bunun için yapılıyorsa bu Türkiye'ye ihanettir.

KOMŞULARLA İLİŞKİ: Yapılması gereken elbette Suriyeli kardeşlerimizi kabul edeceğiz. Suriye'deki savaşın bir an önce bitmesi gerekir. Oraya silah göndermemeliyiz. Komşuda yangın varsa elinde benzin bidonu ile gidilmez. Tırlar ile silah gönderilmez. Müslüman Müslüman'a kırdırılmaz.

REFERANDUM YAPALIM HODRİ MEYDAN: TOKİ konutlarını vereceğim diyorsun. Suriye'de yanan, yıkılan evler var. AB'den yardım alarak onları yapalım. Hiç kimse dedesinin, babasının bulunduğu toprakları terk etmek istemez. Savaş nedeniyle zorunlu kaçış ne yapsınlar. Savaşın biterek onarılması lazım. zaten sonra Suriyeliler kendiler döner. İlla yapacağım diyorsan, o zaman gel kardeşim bir referandum yapalım şu millete soralım hodri meydan. Vatandaş Suriyeliye kızıyor. Bu yanlış. Suriyeliye niye kızıyorsun. Suriyeliyi başına musallat eden hükümete kızacaksın.