Demirtaş: IŞİD havaalanında 20 gün keşif yapmış

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıya ilişkin, “Siz 20 günde 3 defa havalimanının etrafında görünürseniz gözaltına alınırsınız. Üstünüzde bir çakı olsa havalimanına girerken yakalanırsınız. Fakat sayıları 10 mudur bilinmeyen bu grup rahatlıkla geliyor, kendilerini patlatıyor, kalaşnikoflarla bir katliam yapacak kadar bir destek görüyor” dedi.

DUVAR – IŞİD’in Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirdiği bombalı ve silahlı saldırıda 42 kişi yaşamını yitirirken, takip altındaki IŞİD’lilerin gerçekleştirdiği katliamın neden önüne geçilmediği tartışmaları da sürüyor. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, IŞİD’e göz yumulduğu eleştirisinde bulundu.

HDP İstanbul İl Örgütü tarafından STK temsilcileri, partili ve vatandaşlara iftar yemeği verildi. Küçükçekmece’de verilen iftar yemeğine HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan’ın yanı sıra partililer, STK temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

DEMİRTAŞ SALDIRIYI KINADI

İftar yemeğinin ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısını kınadı ve ve hayatını kaybedenlere başsağlı diledi. Demirtaş, “Türkiye’de 279 kişi bir yıl içerisinde benzeri saldırılarla yaşamını yitirdi. Bütün canlı bomba ve intihar saldırılarında hükümet istisnasız şu açıklamayı yapmıştır. ‘Güvenlik zafiyeti yoktur. Bunun iki anlamı var. Ya gerçekten güvenlik tedbirleri almış bu hükümet, yada yüzde 100 güvenlikli bir ortam almıştır. Buna rağmen bunu yapanlar bu güvenlik tedbirini aşarak gerçekleştirmiştir” dedi.
KEŞİF YAPMIŞLAR

İŞİD’in Türkiye’de gerçekleştirdiği hiçbir katliamı üstlenmediği belirten Demirtaş, “İŞİD barbarlığının, bu vahşet ordusunun Türkiye’de gerçekleştirdiği tek bir katliam bu barbar örgüt tarafından üstlenilmiş değil. Ama onlar tarafından yapıldığı da ortaya çıkıyor. Fakat üstlenmiyorlar. Dünya’nın her tarafında yaptıkları saldırıyı, katliamları göğsünü gere gere, öve öve üstleniyorlar. Yeryüzündeki bir tek Türkiye’deki katliamları üstlenmiyorlar. Atatürk Havalimanı’na İŞİD teröristleri saldıracak ve bu adamlar 20 gündür keşif yapıyorlar. Siz 20 günde 3 defa havalimanının etrafında görünürseniz gözaltına alınırsınız. Üstünüzde bir çakı olsa havalimanına girerken yakalanırsınız. Fakat sayıları 10 mudur bilinmeyen bu grup rahatlıkla geliyor, kendilerini patlatıyor, kalaşnikoflarla bir katliam yapacak kadar bir destek görüyor. Bunun artık ciddi bir şekilde sorgulanması lazım” şeklinde konuştu.

‘DİYARBAKIR’DA NEDEN SADECE 1 KİŞİ YARGILANIYOR?’

IŞİD sloganı atan polislerin olduğunu iddia eden Demirtaş, “İŞİD sloganı atan polislerin kamera kayıtları var. İŞİD biziz diye Cizre’de duvara slogan yazıp, fotoğraf çeken polisler, jandarma görevlileri var” açıklamasında bulundu. Diyarbakır bombacısının tek başına yargılandığını belirten Demirtaş, “Şu anda Diyarbakır bombacısı tek başına yargılanıyor. Sanki ona yardım eden kimse yok. Sanki onu teşvik eden kimse yok. Tek başına yargılanıyor. İlginçtir ki bunun da istihbaratının bilgisi Diyarbakır Emniyeti’nde var. Diyarbakır mitingimizde bomba patlayacağı istihbaratı da var” dedi. (DHA)