"Hükümet hesap vermeli"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de gazetecilere, Atatürk Havalimanı saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

DUVAR – Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, Atatürk Havalimanı’ndaki saldırının ardından TBMM’nin rutin programını eleştirdi. Özel, özel gündem yapılması için önerge vereceklerini söyledi.

TBMM’de gazetecilere açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, son 1.5 yılda yaşanan bombalı saldırılarda 274 sivil ve 700’den fazla güvenlik görevlisini öldüğünü belirtti. Meclis’in “terör” özel gündemine geçilmesini öneren Özel, “Türkiye’nin dünyaya açılan kapısında böyle bir saldırı, 40’ın üzerinde hayatını kaybeden, yüzlerce yaralı varken Meclis’te önerge işlemlerine devam ediyorsunuz. Bu konuda hükümet gelip bilgi vermiyor, konuyla ilgili özel bir gündeme geçilmiyor, Bu kabul edilebilir bir yaklaşım değil. Türkiye insan hayatını kaybedilmesinin, unutulmasının çok kolay olduğu, ölümlerin sıradanlaştığı bir süreci yaşıyor. Bunda iktidar partisinin payı büyük” dedi.

KİMİ SUÇLAYACAĞIZ?”

Saldırılardan hükümeti sorumlu tutan Özgür Özel, yetkileri istifaya çağırdı. Özel şu ifadeleri kullandı: “Bu işin bir siyasi sorumluluğu var. Biz bu konuda hükümeti değil de kimi suçlayacağız. Bu işin sorumlusu hükümet. Hesap vermesini ve en üst makamdan başlayarak istifa etmeleri gerekiyor. Türkiye’yi yönetemiyorlar. Bu yüzden her gün yeni acı bir haberle sarsılıyoruz. Her şeyin sorumlusu hükümetin bu süreci kendine destek süreci görmesini pişkinlik ve aymazlık olarak görüyoruz.”

Özgür Özel, terör saldırısı sonrasında Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı “Güvenlik zafiyeti yok” açıklamasını şu şekilde eleştirdi: “Başbakanın ifadelerini dehşetle izledik. IŞİD bunu yapmışken de güvenlik zafiyeti yoksa ne yapacak başka. Meclis’i havaya mı uçursunlar? Başkanlık sarayına bayrak mı çekecek? Kendi bayrağını sallayınca mı güvenlik zafiyeti olacak. Turistler öldürdüler, turizme darbe vurdular, evlatları katlettiler. 5 yaşındaki bebeğin cesedini gördükten sonra zafiyet yoksa diyorsa memlekette başbakan zafiyeti iktidar zafiyeti var demektir.” (DHA)