Davutoğlu'ndan CHP'li İnce'ye yanıt

Eski Başbakan Davutoğlu, CHP'li Muharrem İnce'nin örtülü ödenek harcamaları ve görevi bırakmadan önce aldığı kararlarla ilgili sorularına Facebook'tan yanıt verdi.
Ahmet Davutoğlu

DUVAR – Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP’li Muharrem İnce’nin, kendisine yönelttiği “Örtülü ödenekten 200 milyon TL harcadığın, kendine 34 araç ve 108 personel tahsis ettiğin doğru mu” sorusuna Facebook’tan yanıt verdi.

Davutoğlu’nun Facebook üzerindeki hesabından yapılan açıklamada, “Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık görevinden ayrılırken Mayıs ayı içerisinde kullanılan örtülü ödenek miktarı ve Başbakanlık Koruma Dairesi tarafından kendisine tahsis edilen koruma önlemlerine ilişkin gündeme getirilen gerçek dışı ve maksatlı iddialara dair aziz milletimizin bilgisine şu hususların sunulması ihtiyacı doğmuştur” denildi.

‘GÖREVDEN AYRILMASI İLE İLGİSİ YOK’

Açıklamada 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nu ile ‘örtülü ödenek’ olarak bilinen harcamaların düzenlendiği de hatırlatılarak şu bilgilere yer verildi:
“İlgili kanunda Başbakan’a ‘kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin millî güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili devlet ve hükümet icapları için kullanılmak üzere’ harcama yetkisi verilmiştir. Sayın Davutoğlu’nun görevden ayrıldığı Mayıs ayı içerisinde tahsis edilmiş olan Mayıs ayı örtülü ödenek bütçesinden hiçbir harcama yapılmamış, Mayıs ayı bütçesi kullanılmamıştır. Sadece devam etmekte olan süreçlere ilişkin olarak Nisan ayından devreden bütçe kullanılmıştır. Dolayısıyla Sayın Davutoğlu’nun görevden ayrılması ile ilişkilendirilebilecek bir harcama artışı söz konusu değildir.”

7 Haziran 2015’te yapılan seçimlerden sonra başlatılan operasyonlara da değinilen açıklamada şöyle denildi:
“Aynı anda üç terör örgütüne karşı sınır içi ve sınır ötesi son derece kapsamlı operasyonların talimatını vermiş bir başbakan olarak kendisi ve ailesiyle ilgili güvenlik tehdidi ve buna bağlı alınması gereken tedbirler Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı tarafından belirlenmiştir, sayın Davutoğlu’nun bu konuda şahsi bir talebi ya da talimatı olmamıştır. Yaşanan geçiş sürecinde alınan önlemler periyodik olarak gözden geçirilecek ve güvenlik tehdidinin durumuna göre bu tedbirler yeniden değerlendirilecektir.

İNCE’NİN SORULARI

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na şu soruları yöneltmişti:
“Görevden ayrılmadan son bir hafta içerisinde kendine kaç araç tahsis ettin? 34 araç kendine tahsis ettiğin doğru mu? Sayın Davutoğlu son bir hafta içerisinde azledileceğini öğrenince kendine sekreter, şoför, koruma kaç personel tahsis ettin? 108 personel tahsis etiğin doğru mudur? 34 araçla 108 personelle devlet yönetilir. Bunlar doğru mudur? Bir sorum daha var Davutoğlu’na. Son bir hafta içinde başbakanlık yapanların korunmasına dair genelgeyi değiştirerek, ‘Son 10 yılda başbakanlık yapanlar’ diye sadece Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kendinin korunmasını gündeme getirdin mi? Böyle bir genelge yayınladın mı? Ey Davutoğlu, son bir hafta içerisinde örtülü ödenekten kaç para kullandın? Son bir hafta içinde örtülü ödenekten 200 trilyon lira kullandığın doğru mudur?”

Davutoğlu iddialara Facebook'tan yanıt verdi