Yıldırım'dan İsrail elçisine iftar daveti

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde vereceği iftara İsrail'in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Amira Oron'ı da davet etti.

DUVAR – Mavi Marmara kriziyle, altı yıl önce kopan Türkiye-İsrail ilişkilerini normalleştirecek anlaşmanın imzalanmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım iftar programına İsrail’i de dahil etti. Yıldırım bugün Çankaya Köşkü’nde vereceği iftar yemeğine İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Amira Oron’ı da davet etti. Oron’un davete olumlu yanıt verdiği ve akşamki iftara katılacağı öğrenildi. 

3 YILDIR SÜRÜYORDU

İsrail ile Türkiye arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için üç yıldır süren görüşmelerde dün sonuca ulaşılmıştı. Daha önce mart ve nisan aylarında Londra ve Cenevre’de buluşan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail Başbakanı Netenyahu’nun özel temsilcisi Joseph Ciechanover dün öğleden sonra uzlaşma metnine son şeklini vermek için bu kez İtalya’nın başkenti Roma’da bir araya geldi. Akşam saat 21.00’de tarafların uzlaşmaya vardığı bilgisine ulaşıldı. Türk ve İsrailli kaynaklar anlaşmanın ardından karşılıklı ‘iyi niyet’ beyanlarında bulundu.

EŞZAMANLI AÇIKLAMA YAPACAKLAR

Anlaşmayla ilgili açıklamayı bugün iki ülke başbakanının eşzamanlı olarak yapması bekleniyor. Başbakan Yıldırım bugün saat 13.00’te Çankaya Köşkü’nde anlaşmayla ilgili açıklama yapacak. İsrail Başbakanı Netanyahu’nun da bugün Yıldırım’la aynı saatlerde açıklama yapması planlanıyor.

İKİ BÜYÜKELÇİ DAVET EDİLMEDİ

Bu arada Başbakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yıldırım’ın bu akşamki iftar yemeğine Suriye ve Bangladeş Büyükelçileri davet edilmedi. Mısır ve Rusya Büyükelçileri ise davet edilen isimler arasında yer aldı. Rusya ve Mısır büyükelçilerinin davete katılamayacakları mesajı ilettiği öğrenildi.