Başbakan Yıldırım'dan ilk Brexit yorumu

İngiltere'nin Avrupa Birliği üyeliğinin oylandığı referandum sonrasında Başbakan Binali Yıldırım'dan ilk açıklama geldi.

DUVAR – İngiltere’nin Avrupa Birliği üyeliğinin oylandığı ve Brexit adı verilen referandum sonrasında Başbakan Binali Yıldırım’dan ilk açıklama geldi.

AB’den ayrılma yönünde karar çıkan Brexit sonuçlarını yorumlayan Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın seçim kampanyalarında Türkiye’yi kullanmasının itibar görmediğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım, Cameron’ın Türkiye ile ilgili ‘garip, acayip’ laflar ettiğini fakat bu düşüncelerin İngiliz seçmen tarafından kabul edilmediğini belirtti. Yıldırım, “Türkiye’ye vade biçen Cameron’a İngiliz halkı tarih vermiştir, vade biçmiştir” dedi.

Avrupa Birliği’nin güçlenerek devam etmesinden yana olduklarını ifade eden Yıldırım, referandumun önemli sonuçlar doğuracağının altını çizdi. Kararın asıl muhatabının AB olduğunu işaret eden Yıldırım, “Kapsayıcılığının, kuşatıcılığının demek ki bütün üyeleri içine alacak şekilde ideal bir noktada olmadığı anlaşılıyor. Burada bir memnuniyetsizliğin söz konusu olduğu bu referandumla ortaya çıkmış oluyor” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili referandum yapılabileceği yönündeki sözleri hatırlatılan Yıldırım, “Biz gerekli çalışmaları yaparız, hazırlıkları tamamlarız. O gün geldiğinde nihai kararı verecek olan millettir. Çünkü milletin geleceğini ilgilendiren bir konudur” şeklinde cevap verdi. (DHA)