POLİTİKA

Danıştay, Erdoğan'la çay toplayan başkanı disipline göndermedi

Danıştay Başkanlık Kurulu, yüksek yargı mensuplarının Erdoğan'la çay toplamasıyla ilgili şikayeti karara bağladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte çay hasadına katılmasıyla ilgili şikayeti Danıştay Başkanlık Kurulu'nda değerlendirildi.

ANKA'nın haberine göre kararda şöyle denildi:

“Yüksek yargı yetkisini kullanan Danıştay meslek mensupları hakkında ceza soruşturmasının başlatılması için hukuken kabul edilebilir delillerle desteklenmiş makul bir şüphenin bulunması gerekir. Şartların oluşması halinde Danıştay yetkili kurullarının toplanarak gerekli kararı alması kanuni bir zorunluluktur. Buna karşın, soyut ve genel nitelikteki iddialar ile Danıştay meslek mensupları hakkında inceleme ya da soruşturma başlatılmasının, yargının bağımsızlığı ve yargı mensuplarının teminatı ile bağdaşmayacağı açıktır.

Şikayete konu olayda, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün 26 Mayıs 2016 ve 28 Mayıs 2016 günleri Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Rize ilinde ÇAYKUR tarafından düzenlenen çay hasadı ve Kırşehir ilinde Ahilik Haftası etkinliklerine katılarak yargı bağımsızlığına gölge düşürdüğü, meslek vakar ve şerefi ile bağdaşmayan hal ve hareketlerde bulunduğu gerekçesiyle Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Av. Dr. M. Sezgin Tanrıkulu tarafından 1 Haziran 2016 tarihli dilekçe ile şikayette bulunularak Başkanlık Kurulunca gerekli ön inceleme yapılarak Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmesi istenilmiştir.

DİSİPLİNE SEVK YOK

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Rize'de ÇAYKUR tarafından düzenlenen çay hasadı ve Kırşehir'de Ahilik Haftası etkinliklerine katılmasının disiplin kovuşturmasını gerektirir eylemlerden olmadığı ve Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmesini gerektirmediği anlaşılmaktadır.

OYBİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ

Bu durum karşısında, 2575 sayılı Danıştay Kanununun 68.maddesi gereğince, şikayet dilekçesi üzerine Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmesine gerek bulunmadığı yolunda Danıştay Başkanlığına görüş bildirilmesine oybirliği ile karar verildi.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR