HDP'li vekiller ifadeye çağrıldı

Dokunulmazlıkları kaldırılan HDP Milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik ifadeye çağrıldı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, rest çekti.

DUVAR – HDP’li iki milletvekili ifadeye çağrıldı, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş rest çekti: “Muş milletvekilerimiz Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özkan ifadeye çağrıldı. Ama tabi arkadaşlarımız ifade vermeye gitmeyecek.”

TBMM’de dokunulmazlıkları kaldıran teklifin yasalaşmasının ardından savcılıklardan ilk çağrı geldi. HDP milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özhan ifade vermeye çağrıldı ancak, iki isim ifadeye gitmedi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Muş milletvekilerimiz Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özkan ifadeye çağrıldı. Ama tabi arkadaşlarımız ifade vermeye gitmeyecek” dedi.

YILDIRIM: GİTMEYECEĞİZ

Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım da, dün, savcının özel kalem müdürüne ifadeye gitmeyeceklerini ilettiklerini belirterek, “Ben kendisine hakim ve savcılarla bir sorunumuz olmadığını, yargıdan kaçmadığımızı ancak, anayasaya aykırı olan bu düzenlemenin bir parçası olmak istemediğimizi ve parti olarak aldığımız karar gereğince ifadeye gelmeyeceğimizi söyledim. 20 Mayıs’a kadar benim hakkımda bir fezleke vardı. Ancak, dokunulmazlığın kaldırılmasından sonra geriye dönük fezlekeler hazırlanmış. Milletvekilliğimiz bitmeden gelip ifade vermeyeceğimizi belirttik” açıklamasında bulundu.

BEŞTAŞ: SÖZLÜ DAVET YAPILMIŞ

HDP’li Meral Danış Beştaş ise HDP milletvekilleri Ahmet Yıldırım ve Burcu Çelik Özkan’ın haklarındaki fezlekelerden dolayı ifadeye çağrılmasına ilişkin “Muş milletvekillerimiz Sayın Yıldırım ve Özkan’ la ilgili resmi bir tebligat yok esas itibariyle. Sadece Başsavcılığın özel kaleminden aranıp bu konuda bir davet yapılmış sözlü bir davet. Bu yasada karşılığı olmayan bir yöntemdir aslında. Zorla mı götürecekler gelsinler götürsünler. Halkın iradesine nasıl bir müdahalede bulunacaklarsa bulunsunlar. Ama biz ortak bir metinle böyle bir durumda gideceğiz ve hepimiz aynı sözleri söyleyeceğiz” dedi.

YARGI YOLU AÇILDI

Adalet Bakanlığı dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekillerine ait 682 fezlekenin tamamını, savcılıklara göndermişti.Böylece dokunulmazlıkları kaldırılan 152 milletvekilinin tamamı için yargı yolu açılmış oldu.Savcılıklara göndeirlen fezlekeler arasında, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli HDP eş genel başkanlarına ait dosyalar da yer alıyor.


SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, hakkında 799 fezleke bulunan 152 milletvekili için yeni bir süreç başlamıştı. Başsavcılıklar her bir fezlekeyle ilgili ayrı soruşturma başlatacak. Soruşturmalar, Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu hükümleri uyarınca ve Adalet Bakanlığının genelgesi doğrultusunda başsavcılar veya başsavcı tarafından görevlendirilecek vekillerince yürütülecek. Dokunulmazlığı kaldırılanların milletvekilliği devam edecek. Dokunulmazlığı kaldırılan bir milletvekili, sadecedokunulmazlık hangi iddia için kaldırılmışsa o iddiadan yargılanacak.

VEKİLLİKLERİ DÜŞÜRÜLEBİLİR

Hakkında iddianame hazırlanan ve dava açılanlar yargılanacak. Davalar, isnat edilen suçlara görevli mahkemelerde görülecek. Milletvekilliğinin sona ermesi, Anayasa’nın “Milletvekilliğinin Düşmesi” başlıklı 84. maddesinde düzenleniyor. “Milletvekilliğinin, kesin hüküm giyme veya kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle olur” hükmü uyarınca hakkındaki mahkumiyet kararı kesinleşenlerin milletvekilliği, kesin kararın TBMM Genel Kuruluna bildirilmesiyle düşecek. (DHA)