HDP'li belediyelere 'altı nokta vuruşu' iddiası

Sabah gazetesi manşet haberinde HDP'li belediyelere 'altı nokta vuruşu' yapılacağını iddia etti.

DUVAR – Sabah gazetesi bugünkü (18 Haziran 2016) manşet haberinde HDP’li belediyelere ‘altı nokta vuruşu’ yapılacağını iddia etti. Hazal Ateş imzalı haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bölgedeki belediyelerin terör örgütünün tasallutundan kurtarılmasına ihtiyaç vardır, bunu devlet olarak yapacağız” çağrısının ardından ‘atılacak adımlar’ olarak şunlar sıralandı:

1) YÖNETİM DEVREDİLİYOR:
Tutuklanan eş başkanların yerine, aynı partiden meclis üyeleri getirilemeyecek. ‘Terörle ilişkisi kanıtlanan’ başkan görevden alınacak, yerine büyükşehirlerde, illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar görevlendirilecek. ‘Teröre destek veren yöneticiler’ başlığı altında da özel bir mevzuat hazırlanıyor.

2) ÖDENEKLER KESİLECEK:
PKK’ya finans akışı sağladığı iddia edilen belediyenin ödenekleri kesilecek. Personel alımı, finansman akışına yönelik soruşturmalar “terörün finansmanı suçu” kapsamında değerlendirilecek. PKK’ya lojistik destek sağladığı iddia edilen belediyelere ‘terör’ suçundan dava açılacak. Eş başkanlara da “yardım-yataklıktan” işlem yapılacak. Belediye başkanları için cezalar da terör suçundan verilecek.

3) MEMURİYETTEN ÇIKARILACAKLAR:
657 sayılı Memur Kanunu’nda değişiklik yapılacak. Kanuna “milli güvenlik, kamu güvenliği” hükmü konulacak. Kamuda PKK ile irtibatlı olduğu iddia edilen kişiler memuriyetten çıkarılacak.

4) TAŞERONA SORUŞTURMA:
HDP’li belediyelerde çalışan taşeron kadroya yönelik olarak da kapsamlı bir soruşturma yapılacak. PKK bağlantılı oldukları gerekçesiyle işçiler görevden uzaklaştırılabilecek. Özel sözleşmeli personel alımında sadece bölgede değil İstanbul başta olmak üzere birçok ilde ‘hassasiyet’ gösterilecek.

5) GENÇLİK MERKEZLERİ DEVREDİLECEK:
HDP’li belediyelerin elindeki yaklaşık 150’yi aşkın gençlik merkezi, gençlik kampı, halk merkezi başta olmak üzere sosyal kuruluşlar kamuya devredilecek. İlgili kurumların işletmesi sağlanacak. Haberin bu bölümünde, İçişleri Bakanlığı’nın, “PKK’yı destekleyen ve şirketleri üzerinden finans sağlayan HDP’li belediyelere yönelik soruşmasında da önemli bulgulara ulaşıldığı” yazıldı.

6) İŞ MAKİNELERİNE EL KONULACAK:
Belediyelerin ellerindeki araç gereçlere ‘PKK’ya kullandırılmaması’ gerekçesiyle el konulacak.

HABERİN TAMAMI