POLİTİKA

Perinçek açıkladı: Esad'la görüşmelerimizi Dışişleri'ne aktarıyoruz

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Suriye yönetimi ile hükümet arasında arabuluculuk yapıp yapmadıkları yönündeki sorulara yanıt verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı söylemlerini yumuşatabileceği yönünde dış basında çıkan yorumların ardından, Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek, partisinin Esad'la yaptığı görüşmeler hakkında Dışişleri'ne bilgi verdiğini duyurdu.

Habertürk'ten Özcan Tikit'in haberine göre, Perinçek partisinden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la görüşen heyetin Dışişleri Bakanlığı'na bilgi verdiği açıkladı.

Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek, "Hükümet için Esad'la görüştüğünüz konuşuluyor, doğru mu?" sorusuna yanıt vermeden önce, Genelkurmay İstihbarat Dairesi'nden emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin'in başkanlığındaki bir parti heyetinin bu yıl pek çok kez Şam'da üst düzey temaslarda bulunduğunu aktardı.

'İKİ ÜLKENİN YAKINLAŞMASI GEREK'

Kendisinin de şubatta Suriye Devlet Başkanı Esad'la 2.5 saat görüştüğünü anımsatan Perinçek, "Verimli geçti" dediği görüşmelerin amacını da, "Türkiye'nin bütünlüğü ve bağımsızlığı için iki ülkenin yakınlaşması gerektiğine inanıyoruz" sözleriyle açıkladı.

‘DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA GİDİP YAPTIKLARI GÖRÜŞMELERİ ANLATIYORLAR'

"Hükümetin, Vatan Partisi'nin bu ziyaretleriyle bir ilgisi var mıydı?" sorusuna ise Perinçek, "Ziyaret sonrası arkadaşlarımız Dışişleri Bakanlığı'na gidip yaptıkları görüşmeleri anlatıyorlar" yanıtını verdi. "Türkiye'nin PYD ve ABD'yle yaşadığı krize Esad nasıl bakıyor?" sorusuna ise Perinçek, "Esad ABD'yi Suriye'yi bölmek isteyen düşman, PYD'yi de onun piyonu olarak görüyor. Esad terörist ihraç edilmezse Türkiye'yle dost olmaya hazır olduğunu söyledi" şeklinde yanıt verdi.

‘KURTULMUŞ ‘ZARURETTEN DÜZELECEK' DEMEDİ Mİ?'

"Ankara-Şam ilişkisi düzelir mi, ne zaman düzelir?" konusunda ise, Perinçek şunu söyledi: "Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da ‘Zaruretten düzelecek' demedi mi? Suriye'yle ilişkimiz zorunlu olarak düzelecek ama hızlı olmalıyız." (Habertürk)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR