PKK yöneticileri için 31 yıl sonra yakalama emri

Örgütün tepedeki dört ismi için ilk kez yazılı yakalama emri verildiği iddia edildi.

Haziran 2015 seçimlerinin ardından başlayan askeri operasyonlara paralel olarak Eylül 2015’te PKK yöneticilerinin yakalanması için 31 yıl sonra yazılı emir verildiği öne sürüldü.

Türkiye gazetesinden Batuhan Yaşar’ın “O talimat.. Karayılan ve Bayık için çember daralıyor…” başlıklı yazısına göre hükümet ve TSK “Her şeyi sil baştan ele aldı”, “Şu da yapılsaydı denebilecek en ufak ayrıntı bile bırakılmadı”.

Bu kapsamda, silahlı eylemlerine 1984’te başlayan PKK’nin lider kadrosundan Murat Karayılan, Cemil Bayık, Bahoz Erdal ve Duran Kalkan’ın yakalanması için TSK’ya ilk kez yazılı talimat verildi.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

“Talimatın veriliş tarihi Eylül 2015. Bu çok hassas bir durum. Bu talimat bile artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını gösteriyor. Daha önce böyle bir talimatın olması ‘PKK’nın üst düzey yöneticilerini yakalamayın’ anlamına tabii ki gelmiyor. Geçmişte bu tür girişimler hep oldu. Ama bu defa hiçbir şey şansa bırakılmıyor.. Talimatsa talimat, yazılı emirse yazılı emir.. Özetle, devletin ve hükümetin terörle mücadeledeki sıkı duruşunu gösteriyor.”