Altan Tan'dan Demirtaş'a 'yol ayrımı' yanıtı

'Biz bir yol ayrımında değiliz' diyen HDP liderine Altan Tan'dan yanıt geldi...

DUVAR – HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, HDP’le ilgili sözlerini eleştiren Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın sözlerinin hatırlatılması üzerine, ” ‘Yol ayrımında olan Altan Beydir. Biz bir yol ayrımında değiliz’ demişse bir arkadaşımız o da demek ki yolunu belli etmiştir”  dedi.

Altan Tan, bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’nin adım adım büyük bir kaosa ve  krize kanlı ve karanlık bir iç savaşa doğru sürüklenmekte olduğunu” belirterek “bu noktada aklı selim insanlara büyük görevler düştüğünü” söyledi.

‘KÜRT SİYASETÇİLER YOL AYRIMINDA’

Bir bütün olan Kürt siyasi partileri, çevreleri ve siyasetçilerinin de bir ‘yol ayrımında’ olduğunu kaydeden Altan Tan, “Şiddet, çatışma ve topyekûn savaş ile demokratik ve meşru siyaset arasında nihai bir tercihte bulunmak gerekmektedir. Çare ve çözüm tüm etnik, dini, mezhebi, sınıfsal ve ideolojik farklılıkları birlikte barış içinde yaşatmayı hedefleyen demokratik, barışçıl, legal ve vesayetin olmadığı bir siyaset olmalıdır. Siyaset susmalı fikirler ve siyasi projeler ortaya konulmalı ve konuşulmalıdır” diye konuştu.

Bir gazetecinin açıklamasından ne anlaşılması gerektiğini sorması ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın isim vermeden kendisine yönelik, “Yol ayrımında olan biz değiliz. Yolunu şaşıranlar kendilerini bulacaktır” sözlerini anımsatması üzerine Altan Tan, “Şiddet ortamı bitmeden HDP’nin  alanı daralmaktadır. HDP bu savaşı istemedi, bu kavgayı istemedi ama bu savaşın ortasında kaldı. Dolayısıyla ihtiyaç budur. Bugün yapılması gereken budur. Benim yapmak istediğim çok net. Yol ayrımında olan Altan Bey’dir. Biz bir yol ayrımında değiliz demişse bir arkadaşımız o da demek ki yolunu belli etmiştir” dedi. (DHA)