Polis, Ünsal Ban'ı görüntüleyen gazetecileri tehdit etti

Gözaltına alındıktan sonra Ankara Adliyesi'ne getirilen Ünsal Ban’ı fotoğraflayan gazetecilerin olduğu basın odası polislerce basıldı. Gazeteciler fotoğrafları yayınlamamaları için tehdit edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sedat Peker'in rüşvet ağı iddialarında adı geçen AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun eşi Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban, adliyeye sevk edildi.

Ban’ın getirilişini fotoğraflayan gazetecilerin olduğu basın odası polislerce basıldı. T24'ün haberine göre, basın odası kapısına gelen 3-4 polis, gazetecileri kapıya dizerek, "Siz burada bekleyin, amirimiz gelecek" dedi. Daha sonra polislerden biri basın odasında otururken, diğerleri kapıda beklemeye başladı. Polislerden biri, "Fotoğrafları yayınlayamazsınız, amirimiz gelecek, o izin verirse fotoğrafları yayınlayabilirsiniz" dedi.

Bir süre sonra gasp büro amiri, beraberindeki 2 polisle basın odasına gelerek, gazetecilere "Size adamın getirileceğini kim söyledi? Pat diye çıkıp nasıl fotoğraf çekersiniz. Biz haber değeri olan şeyleri zaten veriyoruz. Burada gizli bir iş yapıyoruz" diyerek gazetecilere çıkıştı.

Bir gazetecinin, "Neyin haber olup olmayacağına siz mi karar vereceksiniz? ‘Bizim verdiğimizi yazın, vermediğimizi yazamazsınız’ mı diyorsunuz” şeklindeki tepkisi üzerine amir, gazetecilerin çalıştığı kurumları öğrenmeye çalıştı ve basın odasından ayrıldı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Ban'ın görüntülerini alan gazetecilerle ilgili açıklama yaptı. TGS'nin açıklamasında şöyle denildi:

"Bugün Ankara Adliyesinde Ünsal Ban’ın getirilişini fotoğraflayan gazetecilerin olduğu basın odası polislerce basıldı. Gazeteciler koridora dizildi ve fotoğrafları yayınlamamaları için tehdit edildi. Şu an Basın Odası önünde hala sivil polis bekliyor
Öncelikle polisleri hemen çekin!" 


TGC: HUKUKSAL SINIRLAR AŞILMAMALI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden de (TGC) gözaltına alınan Türk Hava Kurumu Üniversitesi eski Rektörü Ünsal Ban’ın adliyeye getirilişini fotoğraflayan gazetecilerin bulunduğu basın odasının polisler tarafından kuşatılması ve fotoğrafların yayınlanmaması için baskı yapılması üzerine bir açıklama yapıldı. TGC Yönetim Kurulu açıklamada şunları kaydetti:

“Türkiye’de haberin serbest dolaşımının kolluk güçleri tarafından engellemesiyle karşı karşıyayız. En son organize suç örgütü lideri olarak suçlanan ve kırmızı bültenle aranan Sedat Peker’in rüşvet iddialarıyla gündeme gelen Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile boşanma aşamasında olan ve Peker’e gönderdiği iddia edilen video nedeniyle gözaltına alınan Türk Hava Kurumu Üniversitesi eski Rektörü Ünsal Ban’ın Ankara Adliyesi’ne getirilişinde bir olay yaşanmıştır. Ünsal Ban’ı fotoğraflayan gazetecilerin bulunduğu basın odasının gasp büro amiri ve polisler tarafından kuşatıldığı kamuoyuna yansımıştır.

Haberi izleyen gazeteciler, adliyeye geldiklerinde polisler tarafından basın odasının kapısına dizilmiş ‘Fotoğraflarınızı yayınlayamazsınız, amirimiz gelecek o izin verirse yayınlayabilirsiniz’ denilmiştir. Gasp büro amiri, beraberindeki iki polisle basın odasına gelerek, gazetecilere ‘Size adamın getirileceğini kim söyledi? Pat diye çıkıp nasıl fotoğraf çekersiniz? Biz haber değeri olan şeyleri zaten veriyoruz. Burada gizli bir iş yapıyoruz’ demiştir. Meslektaşlarımız da ‘Neyin haber olup olmayacağına siz mi karar vereceksiniz? Bizim verdiğimizi yazın, vermediğimizi yazamazsınız mı diyorsunuz’ şeklinde tepki göstermişlerdir. Gasp büro amiri gazetecilerin hangi kurumdan olduğunu öğrenmeye çalıştıktan sonra basın odasından ayrılmıştır. Daha sonra da basın odasının kapısında polisler beklemeye devam etmişlerdir.

Ülkede gazetecilere karşı gittikçe sertleşen bir tutum izleyen emniyet görevlilerinin gazetecinin haber almasına, haber yerinde bulunmasına bile karıştığı gözlenmektedir.

Bu açıdan İçişleri Bakanlığı’nın gazeteci-polis ilişkilerinde hukuksal sınırların aşılmaması, uluslararası standartlarına göre hareket etmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Baskı altına alınmaya çalışılan tüm gazetecilerle dayanışma içinde olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız.” (HABER MERKEZİ)