Polis, öğretmenlerin eylemi öncesi Eğitim-Sen’i ablukaya aldı

Eğitim-Sen’in Millî Eğitim Bakanlığı önündeki açıklamasının öncesinde polis sendikanın genel merkezi önünü ablukaya aldı. Eğitimcilerin sendikadan çıkışı engellendi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), öğretmenleri ‘uzman’, ‘başöğretmen’ şeklinde kategorize eden Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin yönetmeliğin geri çekilmesi için bugün Millî Eğitim Bakanlığı önünde bir araya gelme kararı aldı.

Eğitim-Sen’in eylem saati olan 15.00’e yaklaşırken çok sayıda polis genel merkez binasının önünü ablukaya aldı. Genel merkez binasından çıkışlarına izin verilmeyen Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye yarı açık cezaevine dönüştürülüyor! Bugün saat 15.00’te yapacağımız basın açıklamasına gidişimizi engellemek için genel merkezimiz kuşatma altına alınmış durumda. Direne direne kazanacağız! Polis devletine hayır” dedi.

KAYA: SENDİKA MERKEZİNİN ETRAFI SARILMIŞ DURUMDA

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da eğitimcilerin sendika binasından çıkışının engellenmesine tepki gösterdi, “Bugün saat 15.00’te MEB önünde Eğitim Sen Genel merkez yöneticileri ve şube başkanları öğretmenlerin sorunları ve eğitimin sorunları İle ilgili yapacakları basın açıklamasına gidişi engellemek için Eğitim Sen genel merkez binasının etrafı kolluk güçleriyle sarılmış durumda. Anayasal hakları engelleniyor. Başkentin göbeğinde bu uygulamaya derhal son verilmelidir”  ifadelerini kaydetti.

ÖĞRETMENLERE KIZILAY’DA DA ENGELLEME

Eğitim-Sen’in Kızılay’daki Millî Eğitim Bakanlığı önünde yapacağı açıklama öncesinde polis çok sayıda eğitimcinin Bakanlık önüne gidişini engelledi. Kalkanlarla eğitimcilerin etrafını kapatan polis basının görüntü çekmesini de engellemeye çalıştı. Öğretmenler polisin tutumuna karşı Bakanlık karşısında oturma eylemi başlattı.

POLİSİN ENGELLEMESİ KESK GENEL MERKEZİ ÖNÜNDE DE DEVAM ETTİ

Eğitimciler, “Öğretmenler Öğretmenlik Meslek Kanunu Değil Yitirilen İtibarını İstiyor”, “Uzmanlığım Diplomamdır” , “Yoksullukta Değil Refahta Eşitlik” yazılı pankartlarıyla KESK Genel Merkezi ve Eğitim-Sen Ankara 1 No’lu Şube’nin bulunduğu Selanik Caddesi’nde bir araya geldi. Polisin engellemesiyle burada da karşılaşan eğitimciler, Eğitim-Sen Genel Başkanı Necla Kurul ve beraberindekilerin genel merkezden çıkışına izin verilmesini istedi. Eğitimciler Kurul ve beraberindekiler gelene kadar eylemlerine devam edeceklerini ifade ettiler. Polis eğitimcilerin bekleme kararının ardından müdahale etti.

KURUL: RAZI OLMAYACAĞIZ

Eğitim-Sen üyeleri Selanik Caddesi’nde Genel Başkan Nejla Kurul’un gelmesini alkışlarla karşıladı. Kurul, bugün gerçekleştirmek istedikleri eylem öncesi genel merkez binalarının polis tarafından ablukaya alındığını söyledi. Kurul, “Ortada bir suç yokken, hareket etme özgürlüğümüz engellendi. 30-40 arkadaşımızla saatlerce genel merkez önünde tutulduk. Polis ablukasından çıkmak istedik. Ciddi bir şekilde müdahale edildi. Şiddet kullanıldı. Baskılar sadece genel merkez önünde olmadı. Kimse konuşmasın istiyorlar. Türkiye’de mezarlık sessizliği olsun istiyorlar. Buna razı olmayacağız” ifadelerini kullandı. (DUVAR)