Piyasada aşı satışına hazırlık iddiaları Meclis'e taşındı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, "Aşı ithal edileceği ve bunun da ücret karşılığı vatandaşa satılacağı söyleniyor. Bunun doğru olmadığını umuyoruz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, sırası gelmeden aşı olmak isteyenlere paralarıyla aşı alma şansı sunulacağı iddialarına tepki gösterdi.

Ücretli aşı iddialarını TBMM gündemine taşıyan Bulut, “Bazı ilaç firmalarının Sağlık Bakanlığı ile görüştüğü ve özel sektöre izin çıkması durumunda aşı ithal edileceği ve bunun da ücret karşılığı vatandaşa satılacağı söyleniyor yapılacağı söyleniyor. Bunun doğru olmadığını umuyoruz ve böyle bir şeyi kabul etmemiz de mümkün değildir” diye konuştu.

Aşılamanın birinci basamak sağlık hizmetlerinin temel bileşeni ve insani bir hak olduğunu belirten Bulut, “Aşının tüm yurttaşlara devlet güvencesinde, ücretsiz ve adil bir şekilde uygulanması gerekir. Aşı ve tedaviye erişim; insanlık yararına kullanılmalı, patenti kaldırılmalı, kamu malı kabul edilmelidir. Eşit, ücretsiz ve adil bir uygulamayla yapılacak aşılama, ülkemizi

 

ve dünyamızı salgından kurtulabilir” dedi. (ANKA)