Pfizer/BioNTech aşısının Delta varyantına karşı etkisi ölçüldü: İki doz şart

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de de uygulanan Pfizer/BioNTech aşısının Delta varyantına karşı etkisi ikinci dozda yüzde 88'e çıkıyor. Ancak tek doz sadece yüzde 36 koruyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere'de 19 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma, Pfizer/BioNTech ile AstraZeneca aşılarının Delta varyantına karşı gerçek hayattaki koruma oranlarını ölçtü. Araştırmada, her iki aşının da tek dozunun Delta'ya karşı yeterince etkili olmadığı ancak koruma sağladığı tespit edildi.

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu'nun, Delta varyantının hâkim virüs haline geldiği ülkedeki son vakalar ile aşılanma verileri üzerinden gerçekleştirdiği araştırmada şu sonuçlara ulaşıldı:

* Pfizer/BioNTech aşısının tek dozu Delta varyantına karşı yüzde 36, iki dozu ise yüzde 88 oranında etkili;

* AstraZeneca aşısının tek dozu Delta'ya karşı yüzde 30, iki dozu ise yüzde 67 oranında etkili.

Araştırmada, her iki aşının ilk ortaya çıkan korona virüsü olup bugün 'Alpha' olarak adlandırılan türe karşı etkileri de ölçüldü. Buna göre, Alpha enfeksiyonları karşısında Pfizer/BioNTech aşısının iki dozu yüzde 93.7, AstraZeneca aşısının iki dozu ise yüzde 74.5 oranında koruma sağlıyor.

Araştırmacılar, bu verilerden yola çıkarak aşıların her iki dozunu da yaptırmanın önemine dikkat çekti. Özellikle altta yatan hastalıkları bulunan kesimlerin iki dozu birden yaptırmasının gerekli olduğu vurgulandı.

Korona virüsünün ilk türüne göre daha bulaşıcı olduğu bilinen Delta varyantı şu an birçok ülkedeki salgında hâkim virüs türü haline gelmiş durumda. (DIŞ HABERLER)